Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Matias Koski kovaan aikaan - Phelps ja Lochte taipuivat tilastoissa

Uimari Matias Koski kauhoi jälleen kovaa vauhtia Yhdysvalloissa. Koski oli oivassa vireessä Yhdysvaltain yliopistosarjan finaaleissa.

Matias Koski
Matias Koski oli kelpo vauhdissa. Kuva: EPA
  • Yle Urheilu

Suomalaisuimari Matias Koski oli väkevässä vireessä Yhdysvaltain yliopistosarjan finaaleissa Atlantassa. Koski kauhoi 200 jaardin vapaauinnissa toiseksi ja teki kovan ajan 1.31,54. Koskea nopeampi oli vain Townley Haas (USA), jonka voittoaika oli 1.30,46. Yliopistofinaalit uidaan lyhyellä radalla.

Koski nousi 200 jaardin kaikkien aikojen tilastossa viidennelle sijalle. Edes yhdysvaltalaiset tähtiuimarit Michael Phelps ja Ryan Lochte eivät ole kauhoneet 200 jaardin matkaa yhtä kovaan aikaan.

Matias Koski on alittanut Rion olympiarajan 200 ja 400 metrin vapaauinneissa, mutta häntä ei ole vielä valittu Suomen kisajoukkueeseen.