C-lohkon odotettu kärkikamppailu Saksan ja Puolan välillä päättyi maalittomaan tasapeliin. Kyseessä oli vasta ensimmäinen 0-0:aan eli "kiikareihin" päättynyt ottelu meneillään olevassa jalkapallon EM-turnauksessa – peli oli kuitenkin jo kisojen 18:s.
Molemmat joukkueet ovat tuloksen myötä hyvin lähellä jatkopaikkaa.
Ottelu alkoi Saksan hallinnassa, ja Mario Götze pääsi puskemaan vaarallisesti vain muutaman minuutin jälkeen. Pusku suuntautui kuitenkin yli Lukasz Fabianskin vartioiman Puola-maalin.
Keskikenttämies Sami Khedira puolestaan hankaloitti omaa iltaansa ottamalla keltaisen kortin rapattuaan Robert Lewandowskia vain reilun kahden minuutin jälkeen.
Ensimmäisen puolen tunnin aikana Saksa hallitsi palloa lähes 75-prosenttisesti, mutta ei päässyt maalipaikoille asti. Avauspuoliaika päättyikin lopulta maalittomana, ja moni tv-katsoja saattoi turhautua – kumpikaan joukkue ei nimittäin saanut ainuttakaan laukausta kohti maalia ensimmäisellä jaksolla.
Milikin pusku avopaikasta epäonnistui täysin
Puola tuli toiselle jaksolle ryminällä ja oli todellä lähellä johtomaalia. Kamil Grosicki keskitti, ja Arkadiusz Milikillä oli aivan vapaa paikka puskea pallo Saksan rysään. Milik ei kuitenkaan osunut palloon kunnolla, ja peliväline lipui ohi maalin.
Heti perään oli kova paikka toisessa päässä, kun Götze pääsi laukomaan. Veto läheltä suuntautui kuitenkin suoraan päin maalivahti Fabianskia.
Toisella puoliajalla pelattiin selvästi avoimempaa peliä kuin avausjaksolla, ja vähintään puolittaisia tilanteita nähtiin molemmissa päissä. Tunnin kohdalla Robert Lewandowski oli päästä laukomaan loistopaikasta, mutta toppari Jerome Boateng liukui upeasti eteen ja esti Puolan johto-osuman.
Saksan Mesut Özil pääsi laukomaan rangaistusalueen rajan tuntumasta 69. minuutilla, ja Fabianski joutui venymään loistotorjuntaan pitääkseen lukemat 0-0:ssa.
Päävalmentaja Joachim Löw yritti hakea lisää tehoa Saksan hyökkäyspeliin vaihtamalla kentälle Andre Schürrlen ja Mario Gomezin, mutta tulosta ei vain syntynyt.
Lopussa molemmat näyttivät tyytyvän tasapeliin, eikä suuria riskejä enää otettu. C-lohkon viimeinen kierros pelataan tiistaina.
C-lohkon tilanne
| Joukkue | Pisteet | Maalit |
| Saksa | 4 | 2-0 |
| Puola | 4 | 1-0 |
| Pohjois-Irlanti | 3 | 2-1 |
| Ukraina | 0 | 0-4 |
Lohkon viimeinen kierros tiistaina 21.6.: Pohjois-Irlanti - Saksa, Ukraina - Puola.