Tommi Mäkisen johtaman Toyotan rallitiimin valmistautuminen ensi vuoden MM-sarjaan etenee suunnitelmien mukaan. Nelinkertainen maailmanmestari sanoo Ylelle, että Yaris WRC -autoa testaava talli käy Suomen MM-rallin jälkeen nopeasti läpi kuljettajavalintojaan.
Julkisuudessa potentiaalisina kuljettajina on mainittu muun muassa peräti yhdeksän MM-kultaa vuosina 2004-2012 voittanut ranskalainen Sébastien Loeb, kolme viimeisintä kultaa vienyt maamies Sébastien Ogier, vuoden 2003 norjalainen maailmanmestari Petter Solberg ja Toyotan testikuljettaja Juho Hänninen.
Loeb on kilpaillut viime vuosina lähinnä rata-autoilussa vakioautojen MM-sarjassa, ja Solberg on näyttänyt kyntensä rallicrossissa.
- Juho ajaa meillä täyden testiohjelman ja uskon, että Juho on yksi, joka tulee olemaan mukana, mutta ei näistä kolmesta ketään muu todennäköisesti. Ogier olisi kiinnostava kuljettaja tiimiin, mutta hän on kiinni tulevan kauden Volkswagenilla. Hänen kanssaan ei ole mahdollisuuksia edes neuvotella.
Miksi Loeb ja Solberg eivät voi olla Toyotalla, Tommi Mäkinen?
- Kyllä me ehkä kuitenkin katsomme meidän kokonaisuutta tulevaisuuteen pidemmälle. Menemme tulevaisuutta vuoteen 2020 ja siitä eteenpäin. Silloin on ihan selkeää, että katsomme nuoria kuljettajia.
Tällaisista kuljettajista tulee ensimmäisenä mieleen lahjakas Esapekka Lappi.
- Esapekka on varmasti yksi tulevaisuuden kuljettaja ja yksi varteenotettava siinä kokonaisuudessa.
Tommi, onko tässä ymmärrettävissä se, että haluaisit Esapekan talliisi?
- Ei se ole missään tapauksessa poissuljettu ajatus semmoinenkaan. Mutta nyt täytyy muistaa, että Esapekalla ja monilla muillakin kuljettajilla ovat voimassa olevat sopimukset tällä hetkellä.
Mäkisen mukaan tallissa on tilaa myös ulkomaalaiskuljettajalle. Hän tähdentää, että talli yrittää löytää voittajakuljettajat.
- Siinä mielessä meitä ei hirveän paljon kiinnosta, onko meillä ulkolainen vai suomalainen kuljettaja. Jos voittajakaksikko löytyy ulkolaisista, ne ovat silloin ulkolaisia. Jos voittajakaksikko löytyy kotimaisista, kaikki voivat olla kotimaisia mun puolesta. Kansallisuudella ei ole mitään väliä, vaan suorituskyky ja otteet ratkaisevat, Mäkinen painottaa.
Hän olisi kiinnostunut myös Jari-Matti Latvalan palveluksista, mutta Ogierin tavoin hän on kiinni Volkswagenilla.
- Jos Jari-Matti olisi saatavilla, mikä ettei.
Entä tulevaisuudessa?
- Täytyy vähän seurata, miten tilanne etenee.
Mäkisen mukaan ensi vuosi on rallin MM-sarjaan uutta paluuta tekevälle Toyotalle oppivuosi.
- Vuonna 2018 yritämme todella kamppailla mestaruudesta.
Mikko Hirvonen aloittaa testiajot lähipäivinä, Mäkinen olisi halunnut hänet myös kuskiksi
Mikko Hirvonen liittyy Mäkisen tallitoimintaan ajajana jo lähiaikoina.
- Mikko on meillä mukana junnukoulutusohjelmassa ja nyt alkaa myös testailla meidän autoa.
Mäkisen mukaan Hirvonen ei kuitenkaan aja kilpaa ensi kaudella hänen tallissaan.
- Olen häntä kysynyt, mutta hän ei ole lähdössä. Olisin halunnut hänet, koska tiedän, että Mikossa on potentiaalia, jos motivaatio olisi riittänyt. Mikko ei kuitenkaan minun ymmärtääkseni halua, vaan hän ajaa aavikkokisoja, Mäkinen sanoo.
Juha Kankkusen kanssa hän ei ole tehnyt suurempaa yhteistyötä, mutta Kankkusen Timo-veli muun muassa organisoi Toyotalla testejä ja rengasasioita.
Toyota aloittaa rallisarjan kahdella tai kolmella autolla
Mäkisen mukaan vielä ei ole täysin varmaa, aloittaako Toyota ensi vuoden rallin MM-sarjan kahdella vai kolmella autolla.
- Meillä on aika iso työmaa saada kaikki valmiiksi. Koko paletin rakentaminen on aika valtava määrä kampetta ja ihmisiä ja kaikki myös pitää saada toimimaan logistiikan kannalta. Logistiikalta vaatii valtavan paljon lisäkapasiteettia, jos otamme kolme autoa sen sijaan, että lähdemme kahdella autolla. Niissä on lähinnä tarkastelua, kerkiämmekö laittamaan kaikki hyvin kuntoon täysimiehitykselle vai lähdemmekö vähän vajaammalla alussa.
Mäkinen pitää mahdollisena, että talli aloittaa kahdella autolla, mutta talli rakentaa kokonaisuutta kolmelle autolle.
- Meillä on selkeä tarkoitus olla kolmen auton tiimi. Kauden alkuun valmiutemme on kuitenkin kova ja aloitamme kahdella tai kolmella autolla, Mäkinen toistaa.
Hänen mukaansa talli on nyt ”kohtuullisen mukavasti” aikataulussa.
- Paljon kehitystyötä on vielä edessä. Tällä hetkellä on muutamia tärkeitä osa-alueita, mihin panemme voimaa kovasti. Lähinnä ne ovat auton suorituskykyyn liittyviä asioita.
Mäkinen tarkoittaa muun muassa moottoritehoja, jousitusta, aerodynamiikkaa.
Tallin tavoitteena on taistella heti kauden alussa hyvistä sijoituksista.
- Meillä ei kuitenkaan ole tietoa muiden tekemisestä, Mäkinen sanoo.
Hän menee seuraamaan Suomen rallia Jyväskylään suurella mielenkiinnolla heinä-elokuun vaihteessa.
- Menemme seuraamaan, jos saamme jotain osviittaa tulevaisuuteen. Meille tulee myös vieraita Japanista ja Euroopan Toyotalta.
Tallin toinen toimipiste on Tallinnassa
Toyotan rallitoimintaa pyöritetään Jyväskylän Puuppolasta Keski-Suomesta.
- Meillä on toinen piste Viron puolella, missä pidämme isomman kaluston, koska meillä ei ole täällä oikein tiloja. Niitä on myös turha kuskailla lautalla yli.
- Tallinnassa meillä on muun muassa harjoitusautoja ja huoltokamppeita. Ralliautojen päätoiminta on kuitenkin Jyväskylässä.