Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Aikasakko pudotti Vettelin palkintokorokkeelta

Taistelussa Meksikon gp:n kolmospaikasta nähtiin melkoista draamaa ja se vaihtui lopulta peräti kaksi kertaa.

Sebastian Vettel.
Sebastian Vettel. Kuva: EPA
  • Jonne Niemeläinen

Ferrarin F1-kuljettaja Sebastian Vettel sai Meksikon gp:n jälkeen kilpailun tuomaristolta kymmenen sekunnin aikasakon. Tämä tarkoitti sitä, että kolmanneksi sijoittunut saksalaiskuski putosi viidenneksi. Vettelin rangaistus tuli tunteja kisan päättymisen jälkeen, sillä hän ehti jo juhlia sijoitustaan palkintokorokkeella.

Vettel sai rangaistuksen, koska hän vaihtoi ajolinjaa jarrutuksessa, kun Red Bullin Daniel Ricciardo yritti hänestä ohi.

Kilpailun kolmanneksi nousi Ricciardo ja neljänneksi sijoittui Red Bullin Max Verstappen. Verstappen ajoi maaliin kolmantena, mutta hän sai viiden sekunnin aikasakon mutkan oikaisemisesta taistelussa Vetteliä vastaan.

Ferrarin Kimi Räikkönen oli kilpailun kuudes ja Williamsin Valtteri Bottas kahdeksas.

Lopputulokset:

1) Lewis Hamilton    Mercedes
2) Nico Rosberg      Mercedes    +  8,3
3) Daniel Ricciardo  Red Bull    + 20,8
4) Max Verstappen    Red Bull   + 21,3
(viiden sekunnin aikasakko)
5) Sebastian Vettel  Ferrari   + 27,3
(10 sekunnin aikasakko)
6) Kimi Räikkönen    Ferrari     + 49,3
7) Nico Hülkenberg   Force India + 58,9
8) Valtteri Bottas   Williams    + 65,6
9) Felipe Massa      Williams    + 76,2
10) Sergio Perez      Force India + 76,7