Matti Suur-Hamari on voittanut paracrossin MM-kultaa paralumilautailun MM-kisoissa Big Whitessa Kanadassa. Suur-Hamari onnistui näin uusimaan kahden vuoden takaisen mestaruutensa.
- Ihan uskomaton päivä, toinen maailmanmestaruus peräkkäin. Tätä joutuu vähän nieleskelemään, Suur-Hamari kuvaili tunnelmiaan.
Suur-Hamari oli parhaassa vauhdissa jo aikalaskuissa ja jatkoi kovaa menoaan kaaviolaskuissa. Finaalissa Suur-Hamari päihitti tutun kisakumppaninsa ja esikuvansa, yhdysvaltalaisen Evan Strongin.
- Tämä oli selkeä päätavoite ja täältä haettiin kultaa. Tämä oli suuri helpotus tälle kaudelle, nieleskellään tätä vähän aikaa, Suur-Hamari sanoi.
Paralumilautailun MM-kisat jatkuvat tiistaina banked slalomilla, jossa Suur-Hamari laski edellisissä MM-kisoissa pronssille.