Kärppien hallitus teki torstaina kolme merkittävää päätöstä.
Kärppien toimitusjohtajana 21 vuoden ajan toiminut Juha Junno jättää tehtävänsä kuluvan kauden päätteeksi. Junnon tilalle Kärppien toimitusjohtajaksi nousee 1.5.2017 alkaen Oulun Kärpät Oy:n hallituksen puheenjohtajana kuuden vuoden ajan toiminut Tommi Virkkunen. Virkkusen siirtyessä toimitusjohtajaksi ottaa hallituksen puheenjohtajan tehtävän hoitaakseen varapuheenjohtaja Heikki Kontsas.
– Paljon on tapahtunut siitä, mitä Kärpät oli 21 vuotta sitten, Juha Junno aloitti Kärppien tiedotustilaisuudessa.
Ikkunaton huone kellarissa
Junno tuli Oulun Kärppiin vuonna 1996. Juha Junnolle käynnissä on 21. perättäinen kausi Kärppien johdossa. Tuossa ajassa pohjoisen divarijoukkueesta on kasvanut 2000-luvun suomalaisen seurajoukkuetyön suurin menestystarina.
– Kun aloitin Kärpissä, oli toimistomme yksi ikkunaton huone erään oululaisen urheiluliikkeen kellarissa. Ensimmäisenä tehtävänä oli rakentaa Kärpistä uskottava liigajoukkue, ja kauden 1999–2000 päätteeksi onnistuimme siinä pitkän ja raskaan karsintasarjan päätteeksi, Junno muisteli.
Junnon paikalle toimitusjohtajaksi nouseva Virkkunen on toiminut yrittäjänä 14 vuoden ajan aina vuoteen 2007, jolloin hän siirtyi Ahlsell Oy:n toimialajohtajaksi. Kärppähallituksen lisäksi Virkkunen istuu myös eurooppalaisten jääkiekkoseurojen muodostaman liittouman, E.H.C.:n, hallituksessa. Hän on toiminut myös usean vuoden ajan Jääkiekon SM-liiga Oy:n hallituksen jäsenenä.
– Vielä teemme kaksi kuukautta töitä, mutta seuraan tietysti Kärppiä sen jälkeenkin, Juha Junno päätti puheenvuoronsa.
Urheiluun panostetaan edelleen
Uusi toimitusjohtaja Tommi Virkkunen kiitteli Juha Junnon roolia Kärpissä.
– Tärkein tehtävämme on satsata urheiluun junioreista lähtien, Tommi Virkkunen totesi.
Virkkunen kertoi olleensa myös pelaaja ja joukkueen yhteistyökumppani. Hän on tehnyt Juha Junnon kanssa töitä Kärppien parissa seitsemän vuotta.
– Olen saanut siinä oppia, Virkkunen totesi.