Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Connor McDavid ylsi sataan tehopisteeseen – tässä runkosarjan pistepörssin kärki

Edmontonin Connor McDavid kirjasi ainoana pelaajana NHL:n runkosarjassa sata tehopistettä.

Connor McDavid
Connor McDavid Kuva: AOP
  • Otto Rönkä

Vasta toista kauttaan jääkiekon NHL:ssä pelaava Connor McDavid onnistui ylittämään runkosarjan päätöskierroksella todella kovan rajapyykin. Edmontonin tähtihyökkääjä kirjasi syöttöpisteen 5-2-voitossa Vancouveria vastaan ja nousi sen myötä sataan (30+70=100) tehopisteeseen kaudella.

Kyseessä on vasta viides kerta 2010-luvulla, kun joku ylittää sadan tehopisteen rajan NHL:n runkosarjassa. McDavidin urotekoa avitti huikea loppukiri: Edmonton-tähti päätti runkosarjan 14:n ottelun pisteputkeen, jonka aikana hän kirjasi tehot 8+17.

McDavid voitti runkosarjan pistepörssin selvällä erolla, sillä kukaan muu ei ylittänyt edes 90:n pisteen rajaa. Sekä Pittsburghin Sidney Crosby (44+45) ja Chicagon Patrick (34+55) Kane ylsivät 89:aan pisteeseen. Suomalaispelaajista eniten tehopisteitä kaudella nakutti Minnesotan Mikael Granlund: 26+43=69 tehopistettä.

Crosby oli 44:llä osumallaan kuitenkin runkosarjan maalihai. Neljä häkkiä vähemmän tehnyt Toronton supertulokas Auston Matthews (40+29=69) oli toiseksi kovin maalintekijä. Suomalaisista ahnein oli Winnipegin nuori Patrik Laine (36+28=64).

Runkosarjan pistepörssi TOP-5

Pistepörssin laajennettu taulukko ja suomalaisten pisteet ovat nähtävillä teksti-tv:n sivulla 256.

pelaajajoukkueotteluitamaalitsyötötpisteet+/-
Connor McDavidEdmonton823070100+26
Sidney CrosbyPittsburgh75444589+17
Patrick KaneChicago82345589+11
Nicklas BäckströmWashington82236386+17
Nikita KutsherovTampa Bay74404585+13
Mikael GranlundMinnesota81264369+23

Runkosarjan maalipörssi TOP-5

pelaajajoukkuemaalit
Sidney CrosbyPittsburgh44
Auston MatthewsToronto40
Nikita KutsherovTampa Bay40
Brad MarchandBoston39
Vladimir TarasenkoSt. Louis39
Patrik LaineWinnipeg36