Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Koponen upotti Venäjän kolme sekuntia ennen loppua - Susijengille upea taisteluvoitto!

Suomi otti äärimmäisen tärkeän voiton kaadettuaan EM-kisojen kolmannessa ottelussaan Venäjän pistein 81-79.

petteri koponen-venaja-suomi
Petteri Koponen oli mies paikallaan. Kuva: Ville Vuorinen
  • Manu Myllyaho

Suomen ja Venäjän maanantai-iltapäivän kamppailussa oli kovat panokset. Voittajalle tarjolla oli jättimäinen harppaus kohti jatkopelejä, häviäjä puolestaan joutuisi jo tarkkailemaan muidenkin kuin omien peliensä tuloksia.

Uusi ilme

Suomi osoitti heti alussa tulleensa otteluun aivan erilaisella ilmeellä kuin kahteen ensimmäiseen otteluun. Joukkueet tehtailivat pisteitä tasatahtiin pelin kuusi ensimmäistä minuuttia.

Venäjä pääsi pienimuotoiselle karkumatkalle, kun Suomi epäonnistui ensimmäisen jakson loppupuolella kolmessa perättäisessä heittoyrityksessään ja Venäjä takoi toiseen päähän kolme varmaa lay upia peräjälkeen. Ensimmäinen kymmenminuuttinen kirjattiin Venäjän hyväksi pistein 20-16.

Erik Murphy jatkoi Israel-pelin upeita otteitaan myös Venäjää vastaan. Edellisessä pelissä eniten pisteitä suomalaisista takonut Murphy kasvatti iltapäivän saldonsa toisen jakson alussa jo yhdeksään ja tasasi joukkueiden puntit.

Shawn Huff vei komealla donkilla Susijengin johtoon ja naulasi vielä kolmosen pohjaan heti perään. Kun Sasu Salinkin onnistui pitkässä heitossaan, Suomi johti jakson puolivälissä jo 30-25.

Sen jälkeen ote hieman herpaantui, ja Venäjä toi pelin tasoihin. Henrik Dettmann reagoi tilanteeseen aikalisällä. Aikalisä herätti Susijengin, mutta Venäjä roikkui mukana. Murphyn loppusekuntien tekninen virhe tuomarille valittamisesta auttoi Venäjän taukojohtoon 38-36.

Fridzon ilmiliekeissä

Petteri Koponen oli pelannut alkuottelun täysin pimennossa, mutta Susijengin ykköstakamies avasi vihdoin pistetilinsä toisen puoliskon alussa. Ensin Koponen upotti kolmosen keskelle rengasta ja teki perään hienolla ajollaan kaksi pistettä. Tuukka Kotin donkkiin päättynyt riisto nosti suomalaiset jälleen kuskin paikalle. Venäjä otti aikalisän Suomen johtaessa 50-48.

Vitali Fridzon ylsi kuitenkin kolmannella jaksolla käsittämättömään vireeseen. Venäjä teki kolmannella jaksolla 23 pistettä, ja Fridzon teki niistä 17. Venäläistähti avasi pistetilinsä vasta kolmannen neljänneksen alussa ja takoi kaikki pisteensä vain seitsemän minuutin sisään. 30 minuutin pelin jälkeen peli oli Venäjän hyväksi 64-63.

Koponen upotti Venäjän

Susijengi tuli upeasti päätösjaksolle. Fridzonia ei saatu vieläkään kuriin, vaan mies täräytti sarakkeeseensa viisi pistettä lisää. Se ei kuitenkaan auttanut Venäjää, kun Ville Kaunisto, Erik Murphy ja Petteri Koponen auttoivat pisteillään Suomen 78-74-johtoon viisi minuuttia ennen päätössummeria.

Jamar Wilsonille tuomittiin kaksi askelvirhettä perättäin, ja Venäjä nousi jälleen johtoon kun pelikellossa oli jäljellä pari minuuttia. Sasu Salin toi pelin vapaaheitolla tilanteeseen 79-79.

Sen jälkeen kumpikaan joukkue ei saanut palloa koriin sitten millään. Petteri Koponen heitti neljästi ohi, mutta viides kerta toden sanoi. Koponen upotti hyppyheittonsa kolme sekuntia ennen loppua, eikä Venäjä enää päässyt rinnalle saati ohi. Suomi otti äärimmäisen tärkeän voiton pistein 81-79