Hiihtomaajoukkueen suurin voide- ja suksitoimittaja Patrolin edustama Fischer on pyytänyt Maastohiihto ry:ltä selvityksen asiasta. Kolme neljästä maajoukkuehiihtäjästä käyttää Patrolin välineitä.
Selvityspyyntö tuli täytenä yllätyksenä Maastohiihto ry:n puheenjohtaja Reijo Alakoskelle, sillä hän kuuli asiasta vasta YLE Urheilun toimittajalta.
- Jos tällainen selvityspyyntö on meille tehty, niin siihen tullaan tietysti asiallisesti vastaamaan, Alakoski vakuutti.
Maastohiihto ry on aikaisemmin ilmoittanut, että paluu neuvottelupöytään hiihtäjien kanssa tapahtuu parin viikon päästä, mutta tilanne saattaa muuttua varustepooliyhtiöiden takia.
- Jos todellakin asia on näin, niin suhtaudumme asiaan äärimmäisellä vakavuudella ja tietysti pikimmiten pyrimme saamaan asian päiväjärjestykseen, jotta suuria ongelmia ja vahinkoja ei pääse syntymään.
Alakoski arvioi, että asiaan päästään paneutumaan viikonlopun takia vasta maanantaina.
YLE Urheilun saamien tietojen mukaan Italian leirin peruuntuneet lentoliput ja majoitukset maksoivat maajoukkueelle useita kymmeniä tuhansia euroja.