Muutama vuosi sitten Tarmon toiminnasta saatiin aikaan jopa surkuhupaisa dokumentti, mutta tällä kertaa tuskin sellaiseen on aihetta.
Viime kaudella Tarmo voitti I divisioonan runkosarjan ja pudotuspelien jälkeen nousi Korisliigaan.
- Tavoitteena on saada nuoresta joukkueesta hiottua lyhyellä aikavälillä joukkue, joka pärjää tässä sarjassa ja tekee kovasti töitä. Itse aloitin kolme viikkoa sitten. Joukkue on saatu maanantaina lopulliseen kokoonpanoon, Tarmon valmentaja Jouni Grönroos kertoi.
- Ulkomaalaisvahvistukset ovat tärkeässä asemassa. Kotimaisista pelaajista Esa Mäki-Tulokas, Jarkko Kyllönen ja nuori Johnny Laakkonen.
Amerikkalaisvahvistuksina Porvoossa pelaavat 201-senttiset Jerrah Young ja Jonathan Heard sekä jo viime kaudella vahvasti divarissa esiintynyt 182-senttinen takamies Aubrey Conerly.
Conerly muistutti Korisliigan ja I divisioonan eroista.
- Viime kaudella meillä oli neljä peliä kuukaudessa. Nyt meillä on neljä peliä kahdeksassa päivässä, Conerly sanoi.