- Selailun lomassa päätin samalla laskea tämän kauden (kausi alkaa viikolta 18) aikana kertyneet hiihtokilometrit lumella. Olihan niitä putkessa, jäätiköllä, hallissa, säilölumiladulla ja luonnonlumella kertynyt 30.10. mennessä jo yli 1800 kilometriä, siis melkein kolmasosa koko vuoden aikana kertyvistä hiihtokilometreistä, kirjoittaa Jauhojärvi blogissa.
Maajoukkueen lumileiri jatkuu Saariselän maisemissa, ja viikonloppuna "Mustilla" on edessä kisapäivä, jota hiihtäjä odottaa positiivisilla fiiliksillä.
- Lauantaina on kilvanhiihtäjän juhlapäivä, kun saa pitkästä aikaa laittaa numerolapun rintaan. Toivottavasti kisan jälkeen ei tarvitse miettiä onko kesän aikana sittenkään tullut tehtyä kaikkea aivan oikein! Kaksi kertaa olen jo tapaillut kisavauhtia harjoituksissa. Tunne on monesti tähän aikaan vuodesta ollut paljon huonompi kuin nyt =)!