Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Täydellinen pelikään ei olisi ehkä riittänyt – Marjamäki myönsi Ruotsin ylivoiman

- Tarvitsemme huippusuorituksia tehokkuudessa, maalivahtipelissä, ylivoimassa ja alivoimassa, että voimme voittaa näitä pelejä, päävalmentaja tiivisti 1-4-tappion.

Lauri Marjamäki
Lauri Marjamäki. Kuva: Lehtikuva
  • Teemu Tammilehto

KÖLN. Suomalaismedian eteen asteli pettynyt päävalmentaja, kun Lauri Marjamäki saapui kommentoimaan 1-4-tappioon Ruotsille päättynyttä välierää. Ensimmäinen suusta tullut lause tiivisti suoraan Marjamäen ison kuvan.

- Kyllä Ruotsi oli parempi joukkue, turha tässä on kierrellä ja pyöritellä tätä yhtään. Olisi pitänyt ihan virheetön huippusuoritus saada, että olisimme taistelleet voitosta, Marjamäki sanoi.

- Tarvitsemme huippusuorituksia tehokkuudessa, maalivahtipelissä, ylivoimassa ja alivoimassa, että voimme voittaa näitä pelejä. Torstaina saimme, nyt emme ihan. Enkä tiedä olisiko se riittänyt voittoon, vaikka olisimme saaneetkin, päävalmentaja jatkoi.

Marjamäki näki selviksi kehityskohteiksi hyökkäyspelin ja ylipäätänsä rauhallisuuden. USA-pelissä myös jäähyttömyys onnistui, mutta lauantaina alivoimat aiheuttivat Ruotsin ratkaisumaalit nopealla tahdilla.

- Kyllähän tuo heidän ylivoimansa aika murhaavaa on. Silmiinpistävää oli myös aloitusprosenttimme, jouduimme paljon puolustamaan.

Ennen ottelua suomalaisluotsi painotti myös Ruotsin puolustajien vahvaa uhkaa hyökkäyspäässä. Se oli äärimmäisen hyvin tiedossa, mutta kaksi Tre Kronorin maaleista lähti puolustajan lavasta.

- Ensimmäisessäkin linjassa olimme, mutta he vain pääsivät laukomaan ohitse. Ja toisessakin, mutta John Klingberg pystyi ampumaan. Sen takia muutamat heistä tienaavat sen seitsemän miljoonaa per kausi. He ovat aika hyviä pelaajia.

Pettymys huokui koko leijonajoukkueesta mediakäytävällä ottelun jälkeen. Iso lataus purkautui tappion hetkellä, mutta Marjamäki uskoi sen löytyvän vielä ”kahden pettyneen joukkueen taistoon”.

- Ne ovat ainutkertaisia. Jos joku ajattelee, että näitä MM-välieriä tai pronssipelejä tulee, niin niitä ei pakosti tule enää yhtään uralla eteen. Kyllä siihen varmasti syttyy.

Suomi ja Venäjä kohtaavat pronssiottelussa sunnuntaina kello 17.15.