HPK on saanut negatiivista julkisuutta riittävästi viime päivinä. Peli takkuaa kaukalossa ja lisäksi joukkueen ex. kapteeni Ville Viitaluoman ja päävalmentaja Kai Raution välillä kerrotaan olevan liki sovittamattomia ongelmia. Mitä ongelmat koskettavatkin, ne selvitetään joukkueen sisällä.
HPK nimesi uudeksi kapteenikseen Antti Aarnion, joka mahdollisesti johdattaa ritarijoukkueen illan otteluun.
– Fiilis joukkueessa on hyvä. Katsotaan sitten illalla, kuka kapteenin C-kirjainta kantaa. Joku pöytäkirjaan pitää kuitenkin merkata, toteaa Aarnio arvoituksellisesti.
Aarnio tunnustaa, että viime päivien tapahtumat mietityttävät liiankin kanssa. Itse pelipäivät menevät tuttujen rutiinien kanssa, mutta välipäivinä ajatukset lentävät kaikenlaiseen. Pitää vain pyrkiä siihen, etteivät asiat vaikuta tekemiseen.
Maalien tekoon rentoutta
HPK on tehnyt neljässä viimepelissä vain maalin jokaisessa ottelussa ja sitä kautta hävinnyt pelaamansa ottelut. Pelaaminen ei ole ollut huonoa ja maalipaikkojakin joukkue on pystynyt luomaan, mutta maalinteko on ollut yhtä tuskaa.
– Meidän on löydettävä samanlainen rentous takaisin, mitä meillä oli parissa kotipelissä. Hyvä pelihuumori ja mailasta on puristettava vähän vähemmän, niin kyllä maalejakin tulee, sanoo Aarnio.
”Kapteeni” Aarnio itse on onnistunut tällä kaudella maalinteossa kertaalleen, joten illalla olisi hyvä onnistua jälleen.
– Rinnassa on ollut C- ja A-kirjaimia, joten ei niistä paineita kannata ottaa. Yritän vain auttaa joukkuetta voittamaan. Tällä kaudella tolppia on kolisuteltu riittävästi, joten nyt voisi mennä jo sisäänkin. Kirjaimista viis, kunhan peli vain kulkee.
Tuulola aamujäillä, Rautiota ei näkynyt
Mielenkiintoa perjantain aamujäille toi se, että Pallokerhon toipilasosaston (Tuomas Vänttinen, Juuso Vainio) kanssa aamujäillä luisteli myös veteraanipakki Marko Tuulola, joka on kuntouttanut kesällä leikattua olkapäätään rauhassa. Sekin kävi ilmi, ettei päävalmentaja Kai Rautio ollut joukkueen kanssa aamujäillä.