Puolangan uuden terveyskeskuksen rakentaminen alkoi huhtikuussa 2013, ja käyttöön se otettiin heinäkuun puolivälissä vuonna 2014. Kerrospinta-ala on noin 4 000 neliömetriä, josta 2 800 neliötä on hoiva- ja vuodeosastoja. Tiloissa toimivat myös eläinlääkintä- ja ensihoitopalvelut.
Irtaimistoineen ja kalusteineen uusi terveyskeskus on maksanut 10,5 miljoonaa euroa, johon sisältyy myös vanhan terveyskeskuksen lopuillaan olevat purkutyöt. Uuden terveyskeskuksen pihatyöt tehdään kesällä 2015, jolloin terveyskeskuksen ja vanhainkoti Mäntykodin välille rakennetaan yhdyskäytävä.
Uuden terveyskeskuksen vihkijäisjuhla järjestetään perjantaina, kun terveyskeskuksessa järjestetään opastettuja tutustumiskierroksia, ja Puolankajärven koulun ruokalassa juodaan kahvit. Vihkijäisjuhla järjestetään Puolankajärven koulun juhlasalissa, ja juhlassa muun muassa julkistetaan asumispalveluyksikön nimi.
– Puolankalaisilta on tullut hyvää palautetta, että sosiaali- ja terveyspalvelut voidaan järjestää nyt uudenmukaisissa tiloissa, kertoo kunnanjohtaja Seppo Rajala.
Puolankalaisten päivystys on vuoden alusta alkaen hoidettu Kajaanissa, ja Puolangan terveyskeskuksen lääkäripalvelut on ostettu Attendolta vuoden 2013 alusta alkaen.