Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Intia iskee korruptiota vastaan vetämällä seteleitä pois kierrosta

Intian pääministeri ilmoitti yllättäen, että puolenyön jälkeen 500:n ja tuhannen rupian setelit eivät enää ole käypää valuuttaa. Intialaiset voivat kuitenkin vanhat setelit uusiin.

Intialainen mies katsoo pääministeri Modin televisioitua puhetta.
Kuva: Raminder Pal Singh / EPA
  • Teemu Hallamaa

Intia aikoo taistella korruptiota ja terrorismin rahoitusta vastaan vetämällä 500:n ja 1 000:n rupian setelit pois kierrosta ensi yönä. Pääministeri Narendra Modi ilmoitti yllätyspäätöksestä tänään.

Päätöksellä Intian hallitus pyrkii palauttamaan maan talouteen miljardien eurojen arvosta kateissa olevaa käteistä. Samalla tarkoituksena on iskeä islamistien rahoitukseen, jossa oma roolinsa on väärennetyillä 500 rupian seteleillä.

500 rupiaa vastaan noin vajaata seitsemää euroa.

– Pimeä raha ja korruptio ovat suurimmat esteet köyhyyden hävittämisessä, Modi sanoi televisioidussa puheessaan.

Puolenyön jälkeen setelit eivät ole enää käypää valuuttaa, mutta ihmiset voivat vaihtaa niitä pankeissa uusiin seteleihin vuoden loppuun asti. Uudet 500:n ja 2 000:n rupian setelit julkistetaan myöhemmin.

Yhdysvaltalaisen Global Financial Intergrity -ajatushautomon arvion mukaan Intia menetti vuosien 2002 ja 2011 välisenä aikana 344 miljardia dollaria korruptioon ja muihin laittomiin rahoituksiin.

Lähteet: Reuters, AFP