Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Barents Center siirtyy suomalaisomistukseen – rakentaminen alkaa pian

Ruotsalaisomistuksessa olleen Barents Centerin on ostanut suomalainen sijoittajaryhmä, jonka pääomistajina ovat torniolainen yrittäjä Erkki Hanhirova ja Ideaparkin pääomistaja Jarmo Viitala.

Berets Center
Havainnekuva tulevasta Barents Centerista. Kuva: Yle
  • Karoliina Marttala

Ruotsalaisomistuksessa ollut Barents Center on myyty suomalaiselle sijoittajaryhmälle, jonka pääomistajina ovat torniolainen yrittäjä Erkki Hanhirova ja Ideaparkin pääomistaja Jarmo Viitala.

Rajalla Kauppakeskuksen viereen, Haaparannan puolelle nousevan Barents Centerin rakennuslupa on jo olemassa ja maansiirtotyöt on tehty.

Rakennustyöt päästään aloittamaan pian. Urakka toteutetaan kahdessa vaiheessa, joista ensimmäisen arvioidaan valmistuvan vuoden 2018 loppupuolella ja toisen vuoden 2019 alkupuolella. Rakennusurakoitsijana on Lehto Group Oyj.

– Aloituskokous on perjantaina. Tarkoitus on aloittaa rakentaminen heti ja esimerkiksi tilaelementtejä aletaan ajamaan varmaan jo ensi viikolla. Rakennusvaiheessa töissä on 250 ihmistä, kertoo Erkki Hanhirova.

Keskukseen sijoittuu muun muassa lukio, monitoimiareena, innovaatiokeskus, terveyskeskus, liiketiloja ja kauppoja. Uudet omistajat tulevat osallistumaan keskuksen rakentamiseen, vuokraustoimintaan ja kehittämiseen.

Esimerkiksi Jarmo Viitalalla on kokemusta Suomen suurimpiin kuuluvan kauppakeskuksen Lempäälän Ideaparkin rakentamisesta ja toiminnasta.

– Olemme tyytyväisiä ja ylpeitä siitä, että meistä tulee Barents Centerin omistajia. Barents Center on ainutlaatuinen keskus, joka tulee lisäämään alueen vetovoimaa, sanovat Erkki Hanhirova ja Jarmo Viitala.

Osapuolet ovat sopineet, että kauppahintaa ei julkisteta. Rakennus siirtyy ostajien haltuun, kun lopputarkastus on suoritettu hyväksytysti.