Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Irakin joukot hyökkäävät kohti Mosulin keskustaa

Irakin joukot etenevät kohti keskustaa etelästä ja lounaasta. Länsi-Mosulissa sijaitseva vanha kaupunki on yhä Isis-järjestön hallussa.

Savu nousee Mosulin länsiosien rakennuksista.
Yhdysvaltojen tukemat Irakin joukot pyrkivät valtaamaan Isisin hallitseman Mosulin länsiosan. Kuva: EPA
  • Simo Ortamo

Irakin hallituksen joukot ovat aloittaneet hyökkäyksen kohti Mosulin keskustaa. Asiasta kertoi Irakin asevoimien tiedottaja valtion televisiokanavalla.

Joukot hyökkäävät Tigris-joen länsipuolella sijaitsevaa vanhaa kaupunkia kohti etelästä ja lounaasta. Vanha kaupunki on ääri-islamilaisen Isis-järjestön hallussa.

Uutistoimisto AFP:n mukaan Irakin joukot ovat kertoneet hyökänneensä neljään kaupunginosaan Länsi-Mosulissa.

Kymmenet tuhannet ihmiset ovat paenneet piiritetystä Länsi-Mosulista viime päivinä. Yhdysvaltojen liittouman tukemat Irakin joukot ovat pyrkineet valtaamaan Mosulia lokakuusta lähtien.

Maailman terveysjärjestö WHO epäilee, että Mosulin itäpuolella on käytetty kemiallisia aseita maaliskuun alussa. Yleisradioyhtiö BBC:n mukaan kemikaalit levisivät ilmeisesti kahden kranaatti-iskun seurauksena Itä-Mosulissa.

Irakin joukot valtasivat Itä-Mosulin tammikuussa, mutta Isisin raketit ja kranaatit yltävät yhä alueelle.

Lähde: Reuters, AFP