Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Aikuisten kännääminen pelottaa nuoria – vanhempien juomisesta kertova näytelmä lähtee kiertämään Suomea

Lapset ja nuoret kokevat aikuisten alkoholinkäytön pelottavaksi vaikka vanhemmat omasta mielestään ovat kohtuukäyttäjiä. Fragile – Särkyvää -esitys on Kajaanin Kaupunginteatterin, Suomen Kansallisteatterin ja Lasten seurassa -ohjelman toimijoiden yhteistuotanto. Sillä halutaan muistuttaa, että perhe ja viina ovat huono yhdistelmä.

Fragile - särkyvää -esitys on Kajaanin Kaupunginteatterin, Suomen Kansallisteatterin ja Lasten seurassa -ohjelman toimijoiden yhteistuotanto. Hankkeesta kertoivat näyttelijä marjut Maristo ja ohjaaja Heikki Törmi. Kuva: Yle
  • Pekka Mommo

A-klinikkasäätiön laajassa Lasinen lapsuus -kyselystä käy ilmi, että joka neljäs 12–18-vuotias nuori kärsii vanhempien alkoholinkäytöstä. Vanhempien juominen aiheuttaa lapsissa häpeää. Myös se harmittaa, että humalassa vanhemmat eivät pidä lupauksistaan kiinni.

Vuonna 2011 tehdyn kyselyn mukaan yli 80 prosenttia 12–18-vuotiaista hyväksyy aikuisilta kohtuullisen alkoholinkäytön. Sen sijaan humalajuominen ei nuorten mielestä kuulu kotiin.

Kaikki siinä kärsivät.

Heikki Törmi

Tähän yleiseen ongelmaan tarttuu Fragile – Särkyvää -näytelmä.

– Ihmiset, jotka tulevat alkoholistiperheestä kertovat järjestäen, että vanhempin juominen on jättänyt jäljen myös omaisiin, läheisiin ja puolisoihin. Kaikki siinä kärsivät, Fragilen ohjaaja ja käsikirjoittaja Heikki Törmi sanoo Ylen aamu-tv:n haastattelussa.

Kiertueelle syksyllä

_Fragile – Särkyvää _-esitys on Kajaanin Kaupunginteatterin, Suomen Kansallisteatterin, Fragile-työryhmän ja Lasten seurassa -ohjelman toimijoiden yhteistuotanto. Esityksen ovat rahoittaneet Alko ja Suomen Kulttuurirahasto. Törmin mukaan lähes kaikilla Fragile-työryhmän jäsenillä on kokemuksia alkoholin haittavaikutuksista.

Näytelmän tuottajana toimii Samuli Edelman.

Pääroolin esittäjällä, näyttelijä Marjut Maristolla ei ole omakohtaista kokemusta vanhempien juomisesta. Mallia rooliin nuori näyttelijä on hakenut muun muassa netin keskustelupalstoilta.

– Olen keskustellut ihmisten kanssa, kuunnellut ja katsonut aiheeseen liittyviä elokuvia. Lisäksi olen käynyt nettisivustoilla, jotka ovat tarkoitettu nuorille, Maristo kertoo.

__Fragile – Särkyvää _ensi-ilta ti 24.5. klo 19. Helsingissä Kansallisteatterissa. Syksyllä esityksiä myös Turussa, Oulussa ja Kajaanissa. _