Artikkeli on yli 17 vuotta vanha

Lahti sekosi Salpausselän kisoista

Lahden poliisilla oli Salpausselän kisaviikonloppuna työntäyteinen lauantai-ilta. Kisa-alueen iltajuhlasta ja Lahti Hallissa pidetystä afterski -tapahtumasta vietiin putkaan lähes 30 humalaista juhlijaa.

Poliisiasemalla kirjattiin sunnuntainvastaisen yön aikana yli sata hälytystehtävää. Virkavalta otti Lahden alueella kiinni viisi rattijuoppoa, kirjasi kaksi pahoinpitelyä, useita vahingontekoja ja lastensuojelurikoksia.

Juopuneitten lisäksi putkaan päätyi kuusi rikoksista epäiltyä.

Vakavin välikohtaus sattui ravintolan edustalla Metsäpellon kaupunginosassa, missä kahden seurueen välienselvittely päättyi ammuskeluun ja auton tärvelyyn. Poliisi pysäytti ampujien auton ja totesi aseen starttipistooliksi. Tapausta tutkitaan laittomana uhkauksena ja vahingontekona.