Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

BBC: Radikaali muslimisaarnaaja sai vuosien vankeustuomion

Lontoossa järjestetty oikeudenkäynti päättyi jo heinäkuussa, mutta lopullinen tuomio julkistettiin vasta nyt.

Muslimisaarnaaja Anjem Choudary vuonna 2012.
Muslimisaarnaaja Anjem Choudary vuonna 2012. Kuva: EPA / Facundo Arrizabalaga
  • Raisa Pöllänen

Tunnetulle radikaalille muslimisaarnaajalle on langetettu vuosien vankeustuomio, kertoo Britannian yleisradioyhtiö BBC.

Terroristijärjestö Isisin tukemisesta kesällä tuomion saanut Anjem Choudary ja hänen avustajansa Mohammed Rahmani ovat saaneet kumpainenkin viiden ja puolen vuoden vankeustuomiot.

Lisäksi he saivat 15 vuoden valvontarangaistuksen, joka astuu voimaan vankeustuomion päättyessä. Valvontarangaistuksen aikana kaksikko on viranomaisten valvonnassa ja velvollisia ilmoittamaan poliisille esimerkiksi asuinpaikan muutoksesta.

Britannian keskusrikostuomioistuimen Old Baileyn tuomari on kuvaillut Choudarya laskelmoivaksi ja vaaralliseksi.

Choudary on muun muassa ylistänyt syyskuun 11. päivän terrori-iskujen tekijöitä. Hän on islamistisen al-Muhajiroun-ryhmän johtohahmoja sekä Islam4UK järjestön entinen johtaja. Molemmat järjestöt on Britanniassa kielletty. Choudary kävi saarnamatkalla Helsingissä 2013.