Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

EU-komissio: Kreikka on laiminlyönyt velvollisuutensa ulkorajan vartioimisessa

Komission mielestä Kreikka aiheuttaa Schengen-alueen toiminnalle vakavan uhkan. Laiminlyönti käynnistää prosessin, joka voi johtaa rajatarkastusten jatkamiseen Saksan ja Itävallan rajoilla jopa kahdella vuodella.

Turvapaikanhakijoita Pireuksen satamassa.
Turvapaikanhakijoita Pireuksen satamassa 14. tammikuuta. Kuva: Orestis Panagiotou / Yle
  • Maria Stenroos

EU:n sisäministerit pyysivät maanantaisessa kokouksessaan EU-komissiota aloittamaan valmistelut, joilla rajatarkastuksia voidaan jatkaa, kunnes EU:ssa ei enää liiku rekisteröimättömiä maahantulijoita.

Rajavalvontavirasto Frontex on arvioinut Kreikan tilannetta marraskuussa, ja komission asiantuntijaraportin mukaan Kreikka on laiminlyönyt velvollisuutensa vartioida EU:n ulkorajaa.

-Kreikka ei ole rekisteröinyt kaikkia maahantulijoita, ottanut sormenjälkiä eikä tarkastanut matkustusasiakirjoja asiaankuuluvasti, komission varapuheenjohtaja Valdis Dombrovskis sanoi komission tiedotustilaisuudessa.

Valdis Dombrovskis
EU-komission varapuheenjohtaja Valdis Dombrovskis on jo varovaisen optimistinen euroalueen talouskasvun suhteen. Kuva: Stephanie Lecocq / EPA

Käytännössä tämä tarkoittaa, että komission mielestä Kreikka aiheuttaa vakavan uhkan Schengen-alueen toiminnalle, minkä takia sisärajoilla joudutaan tekemään rajatarkastuksia.

Saksa ja Itävalta eivät halua luopua rajatarkastuksista

Komissiolähteiden mukaan artiklan nojalla voitaisiin jatkaa rajatarkastuksia Saksan ja Itävallan rajoilla yli.

Nyt voimassa olevien sääntöjen mukaan maat joutuisivat poistamaan tilapäiset rajatarkastukset kesän kynnyksellä, koska niitä on jatkettu jo nykysääntöjen sallima aika. Maat haluavat jatkaa tarkastuksia, koska kesällä turvapaikanhakijoiden määrä kasvanee taas.

Komission raporttiluonnos menee Schengen-arviointikomiteaan, jossa jäsenmaat voivat hyväksyä sen määräenemmistöpäätöksellä.

Kreikalla on sen jälkeen kolme kuukautta aikaa parantaa ulkorajatarkastuksiaan, jonka jälkeen EU arvioi tilanteen uudelleen. Jos raja vuotaa yhä, komissio tekee suosituksen artiklan 26 aktivoimisesta, ja jäsenmaiden on hyväksyttävä se määräenemmistöllä.

Lähteet EU-komissiosta kuitenkin korostavat, ettei tämä tarkoita Kreikan pullauttamista ulos vapaan liikkumisen sallivasta Schengen-alueesta.

Sisärajatarkastukset eivät kohdistuisi tiettyyn maahan vaan tietyille – tässä tapauksessa Saksan ja Itävallan – rajoille.

Komission varapuheenjohtajan Dombrovskisin mukaan raja-asioita ja Kreikan talousongelmia ei kytketä yhteen.Maahanmuuttokriisi ei siis vaikuta esimerkiksi keväällä odottavaan neuvotteluun Kreikan velkahelpotuksista.