FNsteel lopettamassa Suomen toiminnot
Työntekijöitä on Hangon Koverharissa 270 ja Taalintehtaalla 180. Tämän lisäksi eri alihankkijoilla on ollut noin 200 työntekijää tehtaiden yhteydessä.
Kansainvälinen teräskonserni FNsteel on keskeyttänyt Suomen tehtaidensa toiminnan. Yhtiöllä on tehtaat Kemiönsaaren Taalintehtaalla ja Koverharissa Hangossa. Nopeasti heikkenevä teräksen markkinatilanne ja korkeat raaka-aineiden hinnat ovat vieneet hollantilaisomisteisen teräskonsernin taloudellisiin vaikeuksiin.
Hallintojohtaja Anders Moliis-Mellbergin mukaan Suomen tehtaista on jätetty konkurssihakemukset. Niiden tulevaisuudesta ja sulkemisajasta ei ole vielä tietoa.
Suomen FNsteel Oy koostuu Koverharin terästehtaasta Hangossa, sekä Taalintehtaan valssaamosta Kemiönsaaren kunnassa. Koverharin masuunilla on viimeisen kuukauden aikana tehty suurta korjausta.
Tilanteen seurauksena Koverharin ja Taalintehtaan tuotantoa ei tulla ainakaan nykyisellä omistuspohjalla käynnistämään suunnitelmien mukaisesti, toteaa konserni tiedotteessaan.
Kemiönsaarelle paha isku
Kemiönsaaren kunnanjohtaja Tom Simola sai tiedon konkurssiuhasta tiistaina iltapäivällä. 180 työntekijän mahdollinen työttömäksi jääminen olisi kova isku pienelle kunnalle. Työttömyysprosentti tuplaantuisi nykyisestä noin viidestä jopa yli kymmeneen prosenttiin.
- Kova isku se olisi. Nyt täytyy tarkasti seurata, että miten konkurssiasia etenee. Meillä on keskiviikkona aamupäivällä päättäjät koolla, jolloin on jo enemmän tietoa. Kyllä tässä varmaan valtion apua tarvitaan, Simola toteaa.
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Leffantekijöillä uneton viikonloppu
Lyhytelokuva ideasta valkokankaalle kahdessa vuorokaudessa. Uneton48-kilpailu tietää alan harrastajille kiireistä viikonloppua.
Lähes kaikki syytteet sikalavideoista nurin
Oikeutta Eläimille -yhdistys pitää hovioikeuden ratkaisua sananvapauden voittona.
Naantaliin vihdoinkin majapaikkojen varausjärjestelmä
Naantali viettää 570-vuotisjuhliaan ja siirtyy samalla nettivarausjärjestelmään. Kansainvälisten esikuviensa tapaan toimivan järjestelmän kautta matkailija saa keskitetysti tietoa majoituspaikoista. Matkailijat ovat kyselleet palvelua viime vuosina.
Tähtitaivas kirkastuu talkoilla Paimion Kevolassa
Legendaarisen Yrjö Väisälän perustama havaintopaikka siirtyy uudelle vuosituhannelle talkoovoimin. Tähtiharrastajat ja yleisö pääsevät tulevaisuudessa havainnoimaan taivaankantta valosaasteelta suojassa.
Susikanta romahtamassa geneettisesti
Oulun yliopistossa perjantaina väittelevän tutkija Eeva Janssonin mukaan Suomen susikanta on jo liian pieni, ja geeniperimää ennen parantanut yhteys Venäjän susiin on katkeamassa metsästyksen takia.
Urasuunnittelu alkaa jo yläkoulun alussa
Osa seitsemäsluokkalaisista tietää tulevan ammattinsa. Toiset etsivät uraansa paljon kauemmin.
Kohonneen verenpaineen lääkevalinnoissa parantamisen varaa
Teemu Aholan väitöstutkimuksen mukaan myös hoidon toteuttamisessa on parannettavaa.
RoPS voitti – Inter pelasi jälleen vajaalla
RoPS otti kotikentällään arvokkaan 1-0 voiton Turun Interistä.
Niinistö: Merimetsojahti ei saa vaarantaa ruokkeja eikä riskilöitä
Ympäristöministeri Ville Niinistö (vihr.) suhtautuu varauksellisesti luvanvaraisen merimetsojahdin lisäämiseen. Tehokkaampi metsästys saattaisi koitua muiden arvokkaiden lintulajien kohtaloksi.
Maailman ensimmäisestä matkailujäänmurtajasta tuli menestys
Jäänmurtaja Sampo on nähtävillä Turun Forum Marinumissa. Maailman ensimmäiseen matkailujäänmurtajaan voi käydä tutustumassa 27.5 asti.
