Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Forssan kaupunginjohtaja hakeutumassa Riihimäelle? ”En kommentoi!”

Riihimäellä puhuttaa tuntematon henkilö, jota haastatellaan uudeksi kaupunginjohtajaksi. Hänen nimeään ei ole julkistettu, eikä hän ole virallisesti paikkaa hakenut saati antanut suostumustaan.

Forssan uusi kaupunginjohtaja Sami Sulkko istuu studiossa.
Kuva: Eeva Hannula / Yle
  • Miki Wallenius

Onko riihimäkeläisiä jännityksessä pitänyt mystinen kaupunginjohtaja pelin musta hevonen todellisuudessa Forssan nykyinen kaupunginjohtaja Sami Sulkko?

Yle tiedusteli asiaa suoraa Sulkolta tiistaina.

Oletko menossa Riihimäelle haastatteluihin?

– En halua kommentoida tätä asiaa.

En halua kommentoida tätä asiaa.

Sami Sulkko

Oletko kiinnostunut Riihimäen kaupunginjohtajan paikasta?

– En kommentoi.

Kiistätkö, että virka kiinnostaisi sinua?

– En kommentoi, en tässä tilanteessa.

Valintaraati vaikenee myös

Yle kysyi asiaa tiistaina myös Riihimäen kaupunginhallituksen puheenjohtajalta Tommi Rädyltä, joka istuu valintaraadissa.

Vastaus oli yhtä lyhyt.

– En kommentoi.

Rädyn mukaan tiistain ja keskiviikon haastattelun jälkeen selviävät ne henkilöt, jotka pääsevät soveltuvuustesteihin.

Tällöin myös vahvistuu julkisuuteen lopulta se, onko Sami Sulkko ollut hakijoiden joukossa.

Jos ei ole, Sulkko voi aina sanoa, ettei ole virallisesti hakenutkaan eikä antanut suostumustaan.

Kaksi hakijaa keittiön kautta haastatteluihin

Riihimäen nykyinen kaupunginjohtaja Seppo Keskiruokanen jää marraskuussa eläkkeelle.

Ensimmäinen hakukierros toi vain seitsemän hakemusta, mutta toisella kierroksella määrä onnistuttiin tuplaamaan.

Valintaraati otti alun perin haastatteluihin vain kolme hakijaa.

Viime viikonlopulla Riihimäen valtuusto päätti kuitenkin seminaarissaan, että haastatteluun pääsevät myös kaksi muuta henkilöä, jotka ovat jo kaupungin palkkalistoilla.

Näin ollen tiistain ja keskiviikon haastattelukierroksella ovat mukana Riihimäen elinkeinojohtaja Mika Herpiö, kaupungin hallintojohtaja Jussi Savola, Hyrynsalmen kunnanjohtaja Ari Nurkkala, Tuusulan kunnanjohtaja Hannu Joensivu sekä nimetön kaupunginjohtaja.

Arvelun siitä, että tuntematon hakija olisi juuri Sami Sulkko, kertoi ensimmäisenä Aamuposti.