"Haapamäki-rata ei toteudu ainakaan kymmeneen vuoteen"
Porin satama esittää 80-luvulla suljetun Pori-Parkano-Haapamäki-radan avaamista uudelleen käyttöön. Asiasta teetetään selvitys. Kansanedustaja ja VR:n hallintoneuvoston jäsen Sampsa Kataja (kok.) ei usko hankkeen toteutuvan ainakaan kovin nopealla aikataululla.
Porin ja Haapamäen välisen radan avaaminen uudelleen ei toteudu vielä ainakaan vuosikymmeneen, arvioi VR:n hallintoneuvoston jäsen, kansanedustaja Sampsa Kataja (kok.).
Porin Satama haluaa avata rataosuuden parantaakseen kulkuyhteyksiä Porista Keski- ja Itä-Suomeen. Pullonkaula on Tampereen ratapihalla, jonka kapasiteetti ei riitä nykyistä suurempiin liikennemääriin.
Katajan mukaan sataman toive on oikeutettu, mutta vähäiset rataliikennerahat on hänestä tärkeää suunnata nykyisten ratayhteyksien parantamiseen.
-Valtiolla, kunnilla ja yksityisillä yrityksillä on tällä hetkellä niukasti rahaa investointeihin. On hienoa, että tehdään selvitys tulevia tarpeita varten, mutta tällä hetkellä on tärkeintä käyttää liikenevät resurssit muun muassa Tampereen ratapihan ja Pori-Tampere-radan parantamiseen, Kataja sanoo.
Kansanedustaja Sampsa Kataja muistuttaa, että Haapamäen-radan käyttöönotto sinänsä olisi helpompaa kuin esimerkiksi täysin uuden radan rakentaminen.
-Valtio omistaa ratapohjan, joten ei tarvita aikaavieviä maakauppoja. Mutta jos rata halutaan käyttöön, aikataulu on kyllä pitkä. Toisaalta esimerkiksi kymmenen vuotta ei ole liikenneinvestoinneissa pitkä aika. Ja emme tiedä, kuinka nopeasti esimerkiksi kaivosteollisuus laajenee ja tarvitaan uutta raidekapasiteettia, Kataja toteaa.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Tutkija: Telakkateollisuuden on tuuletettava asenteitaan
Turun kauppakorkeakoulun tutkijan Eini Laaksosen mukaan Aasian isoja telakkamenestyjiä vastaan ei voida enää kilpailla vanhojen mallien mukaan.
Taiteilijoille haetaan töitä
Kuvataiteilijoille etsitään työllisyysmahdollisuuksia muun muassa opettamisesta ja konsultoinnista. Yhteistyötä on tehty kuntien ja yritysten kanssa.
Sormukset ja rannekorut sopivat lahjaksi myös pojalle
Lahjatavaraliikkeissä eletään yhtä kauden sesonkiaikaa, ja myös koruliikkeissä toukokuun loppu tietää melkoista vilskettä. Kotimaiset korut ovat vahvoilla nuorten suosikkeina, ja lahjaostoksilla koruliikkeessä ei pihistellä.
Lapuan patruunatehtaan varjossa salamurha ja tuhoisa räjähdys
Lapualla on valmistettu patruunoita 90 vuoden ajan, sillä vuonna 1923 eduskunnan päätöksellä paikkakunnalle perustettiin Valtion patruunatehdas. Historia on pitkä ja monessa mielessä mustasävyinen. Vuoden -76 tuhoisa räjähdys on hyvin muistissa, mutta vähemmän on puhuttu tehtaanjohtajan myrkyttämisestä.
Mustikasta hyvä sato joka toinen vuosi
Jos kevätkelit jatkuvat kauniina, kukkii mustikka Oulun korkeudella jo ensi viikolla. Mustikan sato vaihtelee lähes joka toinen vuosi. Oikein hyvän satovuoden jälkeen kasvi näyttää keräävän voimia seuraavana kesänä.
S-ryhmä: Asiakkaiden ostotietoja säilytetään järjestelmässä kuukausia - Pakastekasviksista ei uusia sairastumisia
SOK:n suunnittelujohtajan mukaan tietoja käytetään vain äärimmäisissä tapauksissa, jos pitää pystyä ottamaan yhteyttä asiakkaisiin.
Päiväkodin leiriviikolla nokosetkin nukutaan ulkona
Moni lapsi viettäisi mielellään varsinkin kesäisin kaiken aikansa ulkona. Luontopainotteisessa Pitkäniemen päiväkodissa Nokialla vietetään parhallaan leiriviikkoja, jolloin ruoka tehdään nuotiolla ja päiväunetkin nukutaan teltassa.
Ilmastopaneeli: Päästökauppaan uutta potkua, uusiutuvan energian tuet käyvät kalliiksi
Eturivin ilmasto- ja energiatutkijat vaativat EU:lta ripeitä päätöksiä päästökaupan pelastamiseksi. Suomen ilmastopaneelin tuoreen raportin mukaan päästöoikeuden alhainen hinta ei enää ohjaa teollisuutta lainkaan hiilidioksidipäästöjen vähentämiseen. Päästöjä leikataan nyt EU:ssa uusiutuvan energian tuilla, mikä on kallista veronmaksajille.
Vanhuus ei tule yksin eläintarhan eläimillekään
Eläinten elinikä pidentyy huomattavasti tarhaoloissa. Korkeasaaresta löytyy maailman vanhin laiskiainen. Vanhuus ei tule kuitenkaan yksin; eläintarhan eläimiä vaivaavat myös vanhuuden mukaanaan tuomat sairaudet.
Talvivaara haluaa eroon 9 miljoonasta kuutiosta jätevettä
Talvivaaran kaivos haluaa laskea jätevesiä ulos huomattavasti aiempaa arviota enemmän. Yhtiö on aiemmin kertonut haluavansa eroon kevään aikana noin neljästä miljoonasta kuutiometristä liikavesiä. Sulfaattikuormitus nousisi lähivesissä yli 32 miljoonaan kiloon.
