Lue alta tarkemmat kuvaukset siitä, miten eri toimijat liittyvät huumepoliisin epäilyihin.
JARI AARNIO
Helsingin huumepoliisin päällikkö, joka on vangittuna epäiltynä törkeästä virka- ja lahjusrikoksista. Aarnion epäillään saaneen lahjuksia seurantalaitteita valmistavalta Trevocilta.
Helsingin Sanomien tietojen mukaan Aarniolla on myös yhteyksiä rikolllisjärjestö United Brotherhoodin johtajaan. Edellisen kerran Aarnio oli tutkinnan kohteena viitisen vuotta sitten, kun selvitettiin epäilyjä siitä, että huumepoliisi katsoisi vinkkimiestensä tekemiä rikoksia läpi sormien. Aarnio selvisi oikeudenkäynnistä puhtain paperein. Aarnion vaimo on pidätetty epäiltynä rahanpesusta.
TREVOC
Seurantalaitteita valmistava yhtiö, joka on rikosepäilyjen keskiössä. Helsingin poliisi, tulli, ulkoministeriö ja supo ovat ostaneet seurantalaitteita ja -järjestelmiä Trevocilta.
Kolme Trevociin liittyvää henkilöä on vangittu. Heitä epäillään mm. törkeästä lahjusten antamisesta ja törkeästä petoksesta. Trevocin osaomistaja on yhtiö, jolla Helsingin Sanomien mukana olisi yhteyksiä rikollisjärjestö United Brotherhoodin johtajan lähipiiriin.
KRP
Sisäministeriön määräyksen mukaan keskusrikospoliisi päättää, mitä seurantalaitteita poliisissa käytetään. Helsingin poliisi sai kuitenkin poliisiylijohdolta erivapauden ostaa laitteita yksityiseltä yritykseltä. Helsingin poliisi osti laitteet Trevocilta. Keskusrikospoliisi piti Trevocia epäluotettavana. Trevoc-yhtiön vangittu toimitusjohtaja työskenteli aikaisemmin keskusrikospoliisissa.
Julkisuudessa on ollut epäilyjä Helsingin huumepoliisin ja krp:n huonoista väleistä. Jännitteet johtuvat muun muassa aiemmasta huumepoliiseihin kohdistuneesta tutkinnasta.
SUPO
Myös suojelupoliisi käyttää Trevocin laitteita.
Yksi supon työntekijä on vangittu epäiltynä törkeästä lahjuksen antamisesta, törkeästä petoksesta, rekisterimerkintärikoksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta. Hän on mukana rikosepäilyjen keskiössä olevan Trevocin toiminnassa.
HELSINGIN HUUMEPOLIISI
Helsingin Sanomat uutisoi aiemmin tällä viikolla, että Helsingin huumepoliisin toimintaa ja erityisesti poliisien tietolähteiden käyttöä ei valvota riittävästi. Edellisen kerran huumepolisiin toimia tutkittiin vuonna 2007, jolloin kyse oli pohjimmiltaan epäilyistä siitä, että huumepoliisien katsovat tiedonantajien rikoksia läpi sormien.
UNITED BROTHERHOOD
Rikollisjärjestö, jolla on noin 60-70 jäsentä ympäri maata. Poliisin mukaan järjestölle tyypillisiä rikoksia ovat huume- ja väkivaltarikokset ja laiton perintä. Helsingin Sanomien mukaan järjestöllä on yhteyksiä Trevociin. Trevocin osaomistajana on yhtiö, jota on lehden mukaan ollut perustamassa United Brotherhood -järjestön johtajan sisko. Lehden tietojen mukaan myös Jari Aarniolla on yhteyksiä United Brotherhoodin pomoon.
SISÄMINISTERIÖ
Sisäasiainministeri Päivi Räsänen (kd.) on tehnyt päätöksen pyytää valtakunnansyyttäjänvirastoa selvittämään poliisin tietolähteiden käyttöä ja valvontaa. Sisäasianministeri aikoo myös harkita poliisijohdon luottamusta uudelleen, mikäli selviää, ettei Helsingin huumepoliisin toimia ole valvottu riittävästi.
POLIISIYLIJOHTAJA
Poliisiylijohtaja Mikko Paatero on tiennyt puutteista Helsingin poliisin tietolähdekäytännöissä, mutta ei ole informoinut ministeri Räsästä. Paateron mukaan poliisin valvonta ei ole pettänyt, eikä hänellä ole mitään erillistä tutkintaa vastaan.
HELSINGIN POLIISI
Helsingin poliisikomentaja Jukka Riikonen kiistää väitteet, joiden mukaan Helsingin huumepoliisin valvonta olisi olematonta. Hänen mukaansa huumerikosyksikön valvonta on ollut poliisilaitoksen johdon käsissä ja ohjeiden mukaista, eikä sen perusteella ole ollut huomauttamista yksikön toiminnasta.
A-Studio: Stream jatkaa aiheesta lähetyksessään perjantaina 22.10. klo 21.00. Vieraina ovat sisäministeri Päivi Räsänen, poliisiylijohtaja Mikko Paatero ja oikeushistorian professori Jukka Kekkonen. Keskustelua käydään myös Twitterissä: #a_stream
8.23 Juttuun lisätty lähteytyksiä
10.53 Grafiikassa ollut väite, että Aarnio on saanut lahjuksia muutettu muotoon epäillään saaneen lahjuksia. Muilta osin täydennetty lähteytyksiä.