Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Iran-neuvottelujen takaraja tulee vastaan – vääntö voi jatkua yliajalle

Yhdysvallat on valmis jatkamaan neuvotteluja vielä keskiviikkonakin, jos edistymistä tapahtuu.

Kuvassa ovat Yhdysvaltain energiaministeri Ernest Moniz (vas.) ja maan ulkoministeri John Kerry ja Iso-Britannian ulkoministeri Philip Hammond P5+1 -kokouksessa Lausannessa 31. maaliskuuta.
Kuvassa ovat Yhdysvaltain energiaministeri Ernest Moniz (vas.) ja maan ulkoministeri John Kerry ja Iso-Britannian ulkoministeri Philip Hammond P5+1 -kokouksessa Lausannessa 31. maaliskuuta. Kuva: Brendan Smialowski / AFP / Lehtikuva
  • Jussi Nurminen

Iranin ydinneuvottelut saattavat jatkua vielä huomenna keskiviikkona, vaikka neuvotteluiden takaraja täyttyy jo tiistaina keskiyöllä. Yhdysvaltojen mukaan neuvonpitoa jatketaan "tietysti, jos edistymistä tapahtuu".

Myös Iranin neuvottelijat ovat valmiita jatkamaan takarajan yli.

Yhdysvallat oli aiemmin sanonut suhtautuvansa takarajaan tiukasti, vaikka muut osapuolet olivat vihjanneet olevansa valmiita venyttämään aikataulua.

Iranin ja kuuden muun maan ulkoministerien Sveitsin Lausannessa käymissä neuvotteluissa on tiettävästi päästy sopuun joistakin asioista, mutta merkittäviä asioita on edelleen sopimatta.

Iranin ydinohjelmasta on käyty neuvotteluja pian vuosikymmenen ajan. Yhdysvaltain, Venäjän, Kiinan, Britannian, Ranskan ja Saksan tavoitteena on estää Irania kehittämästä ydinasetta. Iranin mukaan sen ydinohjelma on rauhanomainen.