Oikeutta eläimille -yhdistys on julkaissut tänään tiistaina uutta kuvamateriaalia neljästä sikalasta. Tämän kevään aikana kuvatussa materiaalissa näkyy muun muassa ahtaissa häkeissä ja likaisissa tiloissa olevia sikoja sekä sikalan ulkopuolella oleva kasa kuolleiden eläinten raatoja.
Nyt julkaistut kuvat Laukaassa sijaitsevasta sikalasta ovat ehkä kaikkein järkyttävimpiä mitä yhdistys on julkaissut, Oikeutta eläimille arvioi. Sen mukaan esimerkiksi emakoita pidettiin erittäin ahtaissa häkeissä, eläinten juomavesi oli likaista ja sikalassa oli vaarallisen oloisia sähköasennuksia.
Kaksi muuta sikalaa sijaitsee Sastamalassa ja yksi Jämijärvellä. Yhdistys julkaisi materiaalia toisesta Sastamalan sikalasta jo viime syksynä, ja pyysi tuolloin eläinsuojeluviranomaisia tarkastamaan tilan. Yhdistyksen mukaan sikalassa on kuitenkin yhä hyvin likaista.
Oikeutta eläimille -yhdistyksen mukaan eläinten olot ovat vain huonontuneet samaan aikaan kun lihateollisuus on pyrkinyt parantamaan mainettaan mainoskampanjoin.
Yhdistys aikoo tehdä poliisille tutkintapyynnön sikaloista, koska sen mielestä eläinten tilat eivät vastaa eläinsuojelulakia.