Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Kanerva: Kokoomuksen ja presidentti Niinistön Nato-linjauksissa ei ristiriitaa

Kokoomus haluaa, että Suomi hakee Nato-jäsenyyttä lähivuosien aikana. Presidentti Niinistö on painottanut, että asiasta pitää järjestää kansanäänestys. Eduskunnan puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Ilkka Kanerva (kok.) ei näe Nato-linjauksissa mitään ristiriitaa.

Ilkka Kanerva
Ilkka Kanerva Kuva: Alexander Shalgin / AOP
  • Kristiina Tolkki

Kokoomus on tunnettu Nato-myönteisenä puolueena. Puoluehallitus linjasikin torstaina, että Suomen pitää harkita Nato-jäsenyyttä lähivuosina. Ajankohdan määrittäminen lähivuosiin on uusi asia. Teksti on puolustusvaliokunnan puheenjohtajan Ilkka Kanervan (kok.) käsialaa.

– Kokoomus katsoo, että asia pitää olla katsottavissa lähivuosien aikana ilman mitään tarkempaa aikamäärettä. En näe tässä mitään uutta. Tässä ei sanota, että se pitäisi tehdä tässä ja nyt, Kanerva sanoo.

Kanerva myöntää, että kokoomuksessakaan kaikki Nato-kannat eivät ole yhdestä puusta veistettyjä. Nyt valittiin sanamuoto, jonka suurin osa koki maltilliseksi ja asialliseksi.

SDP:n Lindtman: Ristiriitaisia viestejä lähtee maailmalle

Suurin oppositiopuolue SDP ihmettelee, miksi kokoomus tekee irtioton presidentti Niinistön Nato-linjaukseen. Niinistö on sanonut useaan kertaan, että Nato-jäsenyydestä pitää olla ensin päättäjien yksimielisyys ja sen jälkeen on järjestettävä kansanäänestys.

– Kokoomus on erkanemassa yhteisestä ulkopolitiikan jatkuvuutta korostavasta linjasta. Suomen ulkopolitiikka on perustunut siihen, että Suomi ja Ruotsi pysyvät sotilasliittojen ulkopuolella. Tämä linja lisää vakautta alueella, sanoo SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman.

Lindtman ihmettelee, miksei kokoomus tue omista riveistä valitun presidentin linjaa. Hänen mielestään on outoa, että epävakaina aikoina Suomesta lähtee maailmalle ristiriitaisia viestejä.

Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Ilkka Kanerva kummeksuu SDP:n tapaa tehdä oppositiopolitiikkaa turvallisuuspolitiikalla.

– Kokoomuksen ja presidentin välillä on erinomaisen avoin ja suora keskusteluyhteys. Kokoomus taas tekee linjauksia sen mukaan, mitä paineita kentällä on. Presidentti joutuu ottamaan huomioon tämän hetken realiteetit ja miettimään, mistä ulkopolitikan johtaja joutuu vastaamaan.