Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Kempeleen raiskauksesta epäiltyjä ei ole päästy kuulustelemaan – tulkkipula viivästyttää tutkintaa

Oulun poliisi ei ole vielä päässyt aloittamaan nuoren tytön raiskauksesta epäiltyjen kuulusteluja. Asiaa hidastaa tulkkipula. Poliisi ei lausu mitään epäiltyjen kansallisuudesta.

Kempeleen taajaman liikennemerkki Kempeleessä.
Kuva: Lehtikuva
  • Tiina-Leena Kurki

Oulun poliisi ei ole vielä päässyt aloittamaan kempeleläistytön raiskauksesta epäiltyjen kuulusteluja. MTV Uutisten mukaan epäillyt ovat Afganistanista tulleita turvapaikanhakijoita.

– Asian käsittelyä viivästyttää akuutti tulkkipula. Turvapaikanhakijoita on paljon ja tulkkeja on rajallinen määrä, rikoskomisario Seppo Leinonen Oulun poliisilaitokselta kertoo.

Leinosen mukaan 14-vuotiasta tyttöä on jo puhutettu.

Poliisin mukaan kaksi ulkomaalaista nuorta miestä kävi myöhään maanantai-iltana käsiksi nuoreen tyttöön ja ainakin toinen mies raiskasi tytön. Nuoria miehiä epäillään törkeästä raiskauksesta ja törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.

Täydennetty kello 15.35: MTV Uutisten tietojen mukaan epäillyt ovat Afganistanista tulleita turvapaikanhakijoita.