Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Kielikylpytoimintaan haettavissa erityisavustuksia

Kielikylpykoulutusta laajennetaan koko Suomen alueella. Esi- ja perusopetuksen järjestäjät ja kuntien päivähoidosta vastaavat tahot voivat hakea avustusta 16. maaliskuuta mennessä.

Máttabiegga-kielipesä Helsingissä
Kuva: Pentti Pieski
  • Jenni Leukumaavaara

Opetus- ja kulttuuriministeriö on torstaina julistanut haettavaksi kielikylpytoiminnan ja muun kaksikielisen toiminnan laajentamiseen tarkoitetut valtion erityisavustukset.

Haettavana on kolme miljoonaa euroa, ja hakemusten takaraja on 16. maaliskuuta.

Avustusta voidaan käyttää opettajien ja koordinaattoreiden palkkauksesta, tiedottamisesta, suunnittelusta ja markkinoinnista, opetusvälineistä ja oppimateriaaleista, verkostoitumisesta, koulutus- ja suunnittelupäivistä sekä verkko-opetuksena toteutettavasta toiminnasta aiheutuviin kustannuksiin.

Valtion erityisavustusta voidaan myöntää kunnille, kuntayhtymille ja yksityisille opetuksen järjestäjille, joilla on perusopetuksen järjestämislupa, sekä kuntien päivähoidosta vastaaville tahoille.

Varhaisella täydellä kielikylvyllä tarkoitetaan aikaisintaan kolmevuotiaana ja viimeistään esiopetuksesta alkavaa ja perusopetuksen loppuun kestävää ohjelmaa, jossa osa opetuksesta järjestetään koulun varsinaisella opetuskielellä ja osa toisella kotimaisella kielellä tai saamen kielellä.

Kaksikielistä opetusta voidaan lisäksi järjestää myös muilla kuin kotimaisilla kielillä tai saamen kielellä.