Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Kokkolan kassa ei riitä Suntin kunnostukseen – rahankeräys pystyyn

Kokkola kurottaa kaupunkilaisten kukkarolle kaupunginsalmen eli Suntin kunnostuksessa. Rehevöitynyt ja sateilla tulviva Sunti on tippunut jo monena vuonna ulos investointilistalta tärkeämpien hankkeiden tieltä. Nyt poliittisten päättäjät ovat asettaneet ehdon uuden padon rakentamiselle: yrittäjiltä ja kuntalaisilta pitäisi löytyä euroja urakkaan.

Kuvassa ruskeavetinen kaupunginsalmi ja keskustan rakennuksia Kokkolassa
Kuva: Kalle Niskala / Yle
  • Iina Kluukeri

Kaupunki on varannut tämän vuoden budjettiin 250 000 euroa Suntin patohankkeeseen. Tästä summasta osa olisi saatava kaupunkilaisilta – mitään eurorajaa keräykselle ei ole asetettu, kertoo tekninen johtaja Pauli Piiparinen.

– Jos useampi tuhat ihmistä lahjoittaisi yhden euron, kertyisi siitä jo kohtuullinen alkusumma. Se olisi ehkä riittävä kiinnostus koko patohankkeen läpiviemiseen. Mutta toki sen, mikä on "riittävä summa" punnitsevat lopullisesti poliittiset päättäjät, muistuttaa tekninen johtaja.

Varainkeruulla mitataan myös kuntalaisten tahtotila asialle.

– Tässä on takana ideologinen tausta ja kysymys: kokevatko kaupunkilaiset Suntin kehittämisen tärkeäksi? Kiireisiä kouluhankkeita ja muita välttämättömiä menoja kyllä löytyy, jotka ajavat padon edelle.

Rahankeräyksen ja koko Suntin kehittämisen vetojuhdaksi perustetaan keväällä oma yhdistys. Rahankeräyslakiakin on jo pengottu, eikä se tunnu estävän tällaisen rahankeräyksen järjestämistä.

Piiparisen mukaan budjettirahoitteisia investointeja ei yleensä kansalaiskeräyksillä rahoiteta.

– Erikoismenettely sopii kuitenkin siksi, että pato ei ole kiireellinen investointi.

Rahankeräyksessä kaupungin katseet kohdistuvat myös yrittäjiin.

– Useat yrittäjät lahjoittavat rahaa esimerkiksi joulun alla. Tässä olisi yksi kohde, jolle pienet ja keskisuuret yritykset voisivat hyväntekeväisyyttä suunnata, siis paikalliseen ja hyvään tarkoitukseen, Piiparinen olettaa.

Yhdistys keräyksen ja kehityksen vetojuhtana

Ennen keräystä on Kokkolassa perustettava Suntin kehittämistä ajava yhdistys. Keski-Pohjanmaan liitto ja maakuntajohtaja vievät asiaa eteenpäin.

– Yhdistyksen perustamiskokous voisi olla jo vapun tienoilla. Toki nyt peräänkuulutetaan mukaan yhdistysaktiiveja. Yhdistyksessä en voi olla pääpromoottorina, kommentoi maakuntajohtaja Jukka Ylikarjula.

Liiton harteilla on myös viedä Suntin kehittämisidea leader-hankkeeksi. Uudenlainen, myös kaupunkikeskustoille EU-tukia jakava kaupunki-leader mahdollistaa tämän jo tänä vuonna.

– Rahankeräystä ehditään ajatella korkeintaan vasta kesän lopulla, ennustaa Ylikarjula.

Tässä on takana ideologinen tausta ja kysymys: kokevatko kaupunkilaiset Suntin kehittämisen tärkeäksi? Kiireisiä kouluhankkeita ja muita välttämättömiä menoja kyllä löytyy, jotka ajavat padon edelle.

Tekninen johtaja Pauli Piiparinen

Kokkolan läpi kiemurtelevan kaupunginsalmen eli Suntin kunnostus nytkähti eteenpäin viime viikolla. Kaupunki tilaa konsultilta suunnitelmat uuden pohjapadon rakentamisesta. Pato helpottaisi sadevesien virtausta, niin ettei Sunti pääse tulvimaan.

Hanke vaatii asemakaavan muutoksen, ja kaava meneekin seuraavaksi rakennus- ja ympäristölautakunnan käsittelyyn. Padon sijaintikin on vielä auki. Kuitenkin vanha, Halkokarin ABC-huoltamon tuntumassa sijaitseva pato purettaisiin uuden tieltä.

Padon rakentaminen olisi vasta alkulaukaus koko Suntin kunnostustyölle. Kaupunginsalmen huonoa kuntoa, muun maussa jäte- ja hulevesikuormituksia on ruodittu jo useita vuosia. Aiemmissa suunnitelmissa Suntin ehostamisen on arvioitu maksavan ainakin kolmisen miljoonaa euroa.