Turun Sanomien mukaan yhtiö päätyi kieltoon, koska alkometri reagoi pieniä määriä rommia sisältävään makeiseen.
YLE:n toimittajan tekemä testi vahvistaa, että alkometri tosiaan reagoi pienen määrän rommia sisältävään suklaapatukkaan. Alkometri värähti heti patukan syömisen jälkeen. Testissä mukana olleen komisario Aapo Isoahon mukaan kymmenen minuutin päästä syömisestä alkometri näyttää kuitenkin jo nollaa.
Fortumin Loviisan ydinvoimalan suojelupäällikkö Olli Vanhanen kertoi niin ikään tapauksista, joissa puhallustesti saattoi näyttää 0,2 promillea, kun lounaan jälkeen nautitusta suklaapatukasta henkilöllä oli suklaata vielä suussaan. Jos henkilö oli ehtinyt huuhdella ja purskutella suunsa, viisari ei värähtänyt.
- Katsoimme viisaammaksi poistaa patukat lounasravintolamme valikoimista, etteivät työntekijät joudu kiusallisiin tilanteisiin, Vanhanen kertoo lehdelle.
Patukan kieltäminen ei hänen mukaansa ole kuitenkaan herättänyt kiivasta vastarintaa suklaanystävien keskuudessa, sillä Da Capojen tilalle otettiin muita tuotteita.
Loviisan ydinvoimala järjestää säännöllisiä puhallustestejä työntekijöilleen ja noudattaa tiukkaa linjaa alkoholin suhteen.
Da Capon lisäksi alkometri voi reagoida myös muiden makeisten takia. Liikkuvasta poliisista kerrotaan, että kaikkia alkoholia sisältävät tuotteet voivat näkyä puhallustestissä, jos se tehdään heti syömisen jälkeen.
Da Capo on Fazerin klassikkotuote vuodelta 1916. Yhtiön makeistoiminnan viestintäjohtaja Anita Laxén kertoo, ettei vastaavaa tapausta ole tullut aiemmin yhtiön tietoisuuteen.
Hänen mukaansa Da Capoa voi nauttia turvallisesti jatkossakin, sillä alkoholin osuus on minimaalinen.