Artikkeli on yli 17 vuotta vanha

Hirvenmetsästäjä osui henkilöautoon - kukaan ei loukkaantunut

Hirvimetsällä olleen metsästäjän luoti osui viisihenkisen perheen autoon sunnuntaiaamuna Keuruulla Keski-Suomessa. Hirveä tähdänneen metsästäjän ampuma luoti osui auton takaosaan, eikä kukaan loukkaantunut tilanteessa.

Kuva: YLE

Metsästysseurueen passilinja oli Keuruun Pihlajavedellä Koipikankaantien maastossa. Passipaikkaan tuli kaksi hirveä, joista toista ammuttiin sen ylitettyä tien. Hirvi kääntyi ampumisen jälkeen ympäri ja tuli takaisin tien yli, jolloin sitä ammuttiin uudelleen hirvitornista. Toinen laukaus meni kuitenkin ohi ja osui Koipikankaantietä tulleeseen henkilöautoon.

Poliisin mukaan luoti lävisti viistosti polttoainetankin luukun ja pysähtyi auton rakenteisiin. Autossa matkustanut viisihenkinen perhe ei loukkaantunut vaaratilanteessa. Tapahtumapaikalla on jyrkkä ylämäki ja tie kaartaa voimakkaasti.

Poliis tutkii tapahtumaa metsästysrikoksena ja vaaran aiheuttamisena.