Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Kristitty nainen tuomittiin Sudanissa kuolemaan uskostaluopumisesta

Nainen tuomittiin, koska hän ei tunnustanut isänsä uskontoa islamia. Nainen on kasvatettu äitinsä uskontoon kristinuskoon ja hän on naimisissa kristityn kanssa.

  • Katriina Töyrylä

Sudanissa on tuomittu kuolemaan kristitty nainen uskostaluopumisesta, kun hän ei suostunut kääntymään isänsä uskontoon islamiin.

Tuomion perusteena on vuodesta 1983 käytössä ollut islamilainen sharia-laki. Sen mukaan uskosta luopumisesta rangaistaan kuolemalla.

Nyt tuomittu 27-vuotias nainen on ihmisoikeusaktivistien mukaan naimisissa eteläsudanilaisen kristityn miehen kanssa ja kahdeksatta kuukautta raskaana. Kristinuskoa ja animismia tunnustuva Etelä-Sudan itsenäistyi muslimienemmistöisestä Sudanista vuonna 2011.

Ihmisoikeusjärjestö Amnesty Internationalin mukaan nainen kasvatettiin kristinuskoon, joka on hänen äitinsä uskonto, koska muslimi-isä oli poissa.

Nainen tuomittiin myös sataan raipaniskuun avioliiton ulkopuolisesta suhteesta. Sudanin sharia-tulkinnan mukaan musliminainen ei voi avoitua ei-muslimin kanssa ja tällaista suhdetta pidetään avioliiton ulkopuolisena suhteena.

Tuomari ilmoitti tuomiota julistaessaan, että naiselle annettiin kolme päivää aikaa, mutta hän ei suostunut kääntymään takaisin islamiin.

Nainen ilmoitti tuomion kuultuaan, että hän on kristitty eikä ole koskaan luopunut uskosta. Naisen asianajajan mukaan he valittavat tuomiosta.

Noin 50 ihmistä osoitti mieltään tuomiota vastaan oikeudenkäynnin päätyttyä. Yksi mielenosoittajista sanoi uutistoimisto AFP:lle, että he jatkavat protestiaan kunnes nainen vapautetaan. Paikalle saapui myös pienempi tuomiota kanattava ryhmä, mutta yhteenottoja ei syntynyt.

Oikeudenkäyntiä ovat etukäteen arvostelleet sekä ulkomaat että kansainväliset ihmisoikeusjärjestöt.

Neljä länsimaista suurlähetystöä julkaisi tiistaina yhteisen lausunnon, jossa ne vaativat Sudania kunnioittamaan uskonnonvapautta. Yhdysvaltain, Kanadan, Hollannin ja Britannian suurlähettiläät toteavat, että oikeus sisältyy sekä Sudanin vuoden 2005 perustuslakiin että kansainvälisiin ihmisoikeussopimuksiin.

Amnesty toteaa, että nainen tuomittiin kuolemaan teoista, joita ei pitäisi lainkaan pitää rikoksina.