Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Lopetettavat junat korvataan lähes joka puolella busseilla – Y-juna vaikea korvata

Lakkautettaville junille on löytymässä tilalle bussi. Busseilla korvataan lakkautettavat yhteydet ilman valtion rahaa. Vaikein korvattava on Y-juna Uudellamaalla.

Kuva: YLE
  • Kari Ikävalko

Eri puolilla maata  lakkautettaville junayhteyksille ja vuoroille on löytymässä korvaaja busseista. Nykyisten bussivuorojen lisäksi Elinkeino- liikenne ja ympäristökeskuksiin (Ely) on tullut liikennöintihakemuksia, joilla järjestetään lakkautettavien junien palvelut.

– Alueilla on olemassa tai löytymässä korvaavat bussit, kertoo ylitarkastaja Iida Huhtanen liikenne- ja viestintäministeriöstä.

Huhtasen arvion mukaan selvä palveluiden heikennys jää Karjaa-Helsinki väliä ajavan Y-junan lopettamisen jälkeen. Y-juna korvautuu Helsingin ja Kirkkonummen välillä todennäköisesti jollain muulla junalla. Sen sijaan Kirkkonummelta eteenpäin Siuntiossa, Inkoossa ja Karjaalla lopetus huonontaa Huhtasen mukaan selvästi palveluita.

Bussit ajavat ilman valtion tukea

Linja-autoliitossa VR:n poistuminen nähdään uutena mahdollisuutena.

– Ministeriö teki rohkean teon, joka leikkaa junilta, mutta turvaa palvelut, summaa toimitusjohtaja Mikä Mäkilä ministeriön lakkautuspäätöksiä.

Mäkilän mukaan Ely -keskuksiin on jo jätetty uusia korvaavia hakemuksia sekä Pohjois-Karjalassa että Keski-Suomessa. Hakemusten mukaan näillä pystytään hoitamaan jatkoyhteydet junilta busseihin ja päinvastoin Nurmeksessa ja Keuruulla, joista molemmista häviää junaliikenne.

Lakkautuspäätös pystytään hoitamaan lähes täysin busseilla markkinaehtoisesti ilman valtion tukea

toimitusjohtaja Mikä Mäkilä

– Lakkautuspäätös pystytään hoitamaan lähes täysin busseilla markkinaehtoisesti ilman valtion tukea, jatkaa Mäkilä.

Liitossa osattiin ennakoida osittain liikenne- ja viestintäministeriön ostoliikenteen leikkauspäätöstä. Ministeriön päätös merkitsee sitä, että linja-autoliikenteen ostoliikenteestä ei seuraavina neljänä vuonna todennäköisesti leikata yhtään, vaan hallituksen suunnitelma leikata 15 miljoonaa joukkoliikenteen ostoista toteutetaan lähes kokonaan vähentämällä junaliikennettä.

Valtio leikkaa junaliikenteen ostoista yli 12 miljoonaa vuosittain. Loppu raha otetaan joukkoliikenteen kehittämisrahoista, joita on jaettu kaupungeille ja Liikennevirastolle.

Y -juna vaikea korvata

Käytännössä Länsi-Uudellamaalla liikennöivä Y -paikallisjuna on ainoa yhteys, jonka korvaus tuottaa ongelmia. Ministeriöstä kerrotaan, että asiaa pohditaan vielä tarkemmin ministeriön ja Uudenmaan Ely:n välisissä neuvotteluissa.

Mitään neuvotteluja ei ole vielä sovittu junien korvaamisesta. Lisäksi Ely:llä ei ole lisärahaa tukiin.

Kaikkein vaikein tilanne on Siuntiossa, jonne ei Ely:n mukaan pysty järjestämään kuntakeskuksen sijainnin takia edes rahalla korvaavia yhteyksiä. Siuntiosta kulkee päivittäin useita satoja ihmisiä, heidän joukossaan koululaisia ainakin Kirkkonummelle asti junalla. Sama tilanne on osittain myös Karjaan ja Kirkkonummen välillä.

Junan lakkauttaminen ei ole minkään valtakunnan ja alueellisen tavoitteen mukainen

päällikkö Minna Weurlander

– Junan lakkauttaminen ei ole minkään valtakunnan ja alueellisen tavoitteen mukainen, kiteyttää liikennejärjestelmäyksikön päällikkö Minna Weurlander Uudenmaan Ely:stä tilanteen.

Lakkautuspäätöksen lisäksi VR on vähentämässä lähes puolet IC -liikenteestä alueella. Weurlanderin mukaan korvaavien bussien löytyminen on vaikeaa, kun junat eivät tuo asiakkaita. Tästä kärsii liityntäyhteyksien varassa olevien Hangon ja Raaseporiin kuuluvien Karjaan, Pohjan ja Tammisaaren alueiden asukkaat. Muutama kiskobussi liikennöi jatkossa Karjaan, Tammisaaren ja Hangon välillä.

Kun entiset junamatkustajat hyppäävät auton rattiin, liikenteen ilmastopäästöt moninkertaistuvat. Kehitys on Weurlanderin mukaan myös tältä osin nurinkurista.