Lukuisissa suomalaiskouluissa tuskaillaan tiedottamisen kanssa, sillä jopa yli puolessa kouluista on raportoitu sisäilmaongelmia. Kouluja ja kuntia syytetään monesti salailusta, jos asiassa ei olla johdonmukaisia. Lapset ovat oma lukunsa. Heille asiasta kerrotaan hienovaraisemmin.
Jos aikuiset ovat epävarmoja niin se heijastuu myös lapsiin epävarmuutena
- Lapsilla on lasten asiat ja aikuisilla aikuisten. Tärkeintä on, että puhutaan totta. Pahin tilanne on jos, ollaan sellaisessa epävarmuuden tilassa. Jos aikuiset ovat epävarmoja niin se heijastuu myös lapsiin epävarmuutena, Joensuulaisen Nepenmäen koulun rehtori Jyrki Huusko kertoo.
Nepemäen koulua on käyty tämän syksyn ajan parakeissa. Koulun päärakennus kärsii monen muun kaupungin koulun tapaan pahoista sisäilmaongelmista.
- Tuolla isossa rakennuksessa on huono ilma. Siellä on vaikea hengittää ja yskittää, kertoo neljäsluokkalainen Alma Havukainen evakon syistä.
- Yskittää ja tulee flunssaa. Jotkut ovat valittaneet huonosta olosta, mutta en tiedä onko niillä oikeasti sitä, eräs luokkakaveista lisää.
Parakkipäiväkodista parakkikouluun
Tilastojen mukaan suuria ongelmia löytyy erityisesti 1970-luvulla rakennetuista taloista. Joensuun Nepenmäessä tilanne on myös sama. 1970-luvulla rakennettu koulurakennus on lähes kokonaan käyttökiellossa, mutta 1960-luvulla rakennettun osan kunto on parempi. Aluehallintoviraston mukaan Yli puolet kaikista suomalaiskouluista on yli 40 vuotta vanhoja.
Se on kiva asia kun tuossa ulkona voi olla kirkkistä. Parakin toisella puolella voi olla sitten piilossa.
- Onhan se äärimmäisen surullista, että osa oppilaista on käynyt päiväkodin parakissa ja he jatkavat koulunkäyntiä myös parakeissa. Näitäkin tapauksia on, rehtori Jyrki Huusko tietää.
Neljäsluokkalaiset löytävät parakkielämästä sekä hyviä ja huonoja puolia.
- Tänne ei tule vettä, eikä täällä ole vessoja. Silloin se on huono juttu kun on kuvista ja tehdään vesiväreillä. Silloin vettä pitää roudata muualta, Juuli Alastalo valittelee.
- Se on kiva asia kun tuossa ulkona voi olla kirkkistä. Parakin toisella puolella voi olla sitten piilossa, Vilppu Ruotsalainen iloitsee.