Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Poliisi huolissaan – valmistautuvatko rikollisjengit välienselvittelyyn?

Järjestäytyneiden rikollisjengien hallusta löytyy koko ajan enemmän ampuma-aseita. Poliisin mukaan kyse voi olla valmistautumisesta keskinäisiin konflikteihin.

Bandidos -jengiläisiä
Kuva: Marius Becker / EPA
  • Petra Husu

Järjestäytyneet rikollisjengit satsaavat vuosi vuodelta enemmän ampuma-aseisiin ja jäsentensä aseistamiseen. Keskusrikospoliisin rikostarkastaja Tapio Kalliokoski pitää suuntausta huolestuttavana.

- Ampuma-asehan ei ole mikään leikkikalu. Niitä hankitaan jotain tiettyä tarkoitusta varten, onko se sitten puolustautumista toisia jengejä vastaan tai sitten varautumista. Poliisi on ollut jo vuosia huolissaan siitä, onko tässä odotettavissa jonkinlaisia konflikteja jengien välillä vai mikä on se syy, Kalliokoski sanoo.

Hänen mukaansa jengien tilanne Suomessa on pysynyt jo pidemmän aikaa melko vakiintuneena, mutta viitteitä erilaisista levottomuuksista on olemassa.

- Pientä rauhattomuutta on ollut jo tämänkin vuoden aikana. Tämä levottomuus näkyy osittain aseiden määränä, koska poliisi uskoo, että takavarikkomäärät ovat suhteessa siihen, paljonko aseita jengeillä on.

Vallassa neljä suurinta

Kartta merkittävimpien järjestäytyneen rikollisuuden organisaatioiden levinneisyydestä Suomessa 2000 ja 2013
Merkittävimpien järjestäytyneen rikollisuuden organisaatioiden levinneisyys Suomessa 2000 ja 2013. Lähde: Keskusrikospoliisi. Kuva: Yle

Kalliokosken mukaan Suomessa toimii tällä hetkellä kuutisenkymmentä jengiä, jotka poliisi on luokitellut järjestäytyneiksi rikollisryhmiksi. Osa on niin sanottuja liivijengiä, mutta osalla ei ole minkäänlaisia ulkoisia tunnuksia. Jäseniä näissä jengeissä on yhteensä noin tuhat.

Vallassa ovat olleet jo pitkään neljä suurinta jengiä: Bandidos, Helvetin enkelit, Cannonball ja United Brotherhood. Suurilla jengeillä on usein pienempiä kannattajajengejä, jotka käyttävät eri nimeä, mutta toimivat viime kädessä suuremman jengin alaisuudessa ja ovat uskollisia yläjärjestölleen.

Jäsenmäärät kasvussa

Suomen laissa järjestäytyneellä rikollisryhmällä tarkoitetaan vähintään kolmen henkilön muodostamaa, tietyn ajan koossa pysyvää ja rakenteeltaan jäsentynyttä yhteenliittymää, joka toimii yhteistuumin tehdäkseen rikoksia, joista on säädetty vähintään neljän vuoden vankeusrangaistus.

Suomea velvoittavissa kansainvälisissä sopimuksissa ja Euroopan unionin piirissä järjestäytyneelle rikollisryhmälle on asetettu muita kriteerejä, kuten toiminnan vakiintuneisuus ja pitkäaikaisuus sekä jäsenten suhteellisen pieni vaihtuvuus.

Erityisesti EU-kriteerit täyttävät rikollisryhmät ovat poliisin mukaan kasvattaneet lähivuosina jäsenmääriään.