Poliisi on eristänyt suuren alueen Oslon keskustassa.
Poliisi epäilee, että Oslon Suurtorin laidalle pysäköidyssä autossa on pommi.
Viranomaiset saivat hälytyksen aamuyöllä noin kello 4. Poliisin pommiryhmä saapui paikalle kello 5:n jälkeen.
Norjalaisten tiedotusvälineiden mukaan silminnäkijä oli huomannut torin laidalla auton, jonka ikkunalle oli laitettu paperilappu, jossa luki, että autossa oli pommi. Autossa istui mies.
– Mies sanoo itse, että auton oveen on kiinnitetty pommi, kertoo poliisin operaatiota johtava Rune Ullsand Norjan televisiolle NRK:lle.
Poliisi on eristänyt "riittävän laajan" alueen kaupungin keskustaa ja pyytää asukkaita pysymään loitolla.
Yöllä Oslon esikaupungissa oli myös suuri tappelu, jossa käytettiin myös ampuma-asetta. Kolme osallista on viety sairaalaan lievien vammojen takia. Yhtä miestä oli puukotettu kasvoihin.
Poliisi uskoo, että kyseessä oli kahden rikollisjengin välinen tappelu.
On toistaiseksi epäselvää, liittyvätkö pommiuhka ja tappelu toisiinsa.