Uutistoimisto Reutersin toimittaja kertoo nähneensä kolonnan sotilasajoneuvoja venäläisen Krasnodarovkan kylän lähellä noin kolmen kilometrin päässä Ukrainan rajasta.
Kolonna, jonka ajoneuvoissa ei ollut sotilastunnuksia, ajoi kohti itää eli pois päin rajasta. Siihen kuului kaksi miehistönkuljetusvaunua, kuusi armeijan rekkaa ja yksi traktori.
Ajoneuvojen päällä istuneilla sotilailla oli likaiset kasvot, ja yhdellä oli side kasvoillaan. Yhden rekan tuulilasi ja ajovalot olivat rikkoutuneet, ja sitä hinasi toinen rekka, Reutersin toimittaja kertoo.
Ukrainan mukaan Venäjän armeijan sotilaita taistelee Ukrainan puolella. Venäläisiä panssarivaunuja on kerrottu olevan esimerkiksi Novoazovskin kaupungissa Asovanmeren rannalla. Venäjä on toistuvasti kiistänyt, että sen sotilaita olisi Ukrainassa.
Myöhemmin torstaina uutistoimisto AP kertoi Ukrainan sotilaslähteeseen viitaten, että kaksi Venäjän armeijan panssarikolonnaa tunkeutui Ukrainaan puolen päivän aikaan. Hyökkäyspaikan lähellä sijaitsee Venäjän puolella Veselo-Voznesenkan kylä Asovanmeren rannalla.
Eversti Andriy Lysenkon mukaan Ukrainan raja-asemaa tulitettiin Grad-ohjuksilla, minkä jälkeen hyökkäys rajalle alkoi panssarivaunujen ja muiden sotilasajoneuvojen voimin. Ukrainan rajavartijat joutuivat pakenemaan, Lysenko sanoo.