Järjestö on nimeltään Rkp Saame. Puheenjohtajana toimii enontekiöläinen Tuomas Aslak Juuso. Hän oli Rkp:n ehdokkaana vuoden 2011 eduskuntavaaleissa.
Pääkaupunkiseudulla asuva inarilaissyntyinen Niilo Aikio toimii jäsenjärjestön varapuheenjohtajana ja Utsjoelta kotoisin oleva Nilla Tapiola sihteerinä.
Suomenruotsalaisten ja saamelaisten yhteistyö on luontevaa, koska suomenruotsalaisilla ja saamelaisilla on samantyyppinen tilanne, molemmat ovat sekä kieli- että kulttuurivähemmistöjä Suomessa ja molempien ryhmien on itse uurastettava oman kielensä ja kulttuurinsa vaalimiseksi. Vasta perustettu jäsenjärjestö Rkp Saame on keskeinen osa toiminnan aktivoitumista.
Rkp Saame-jäsenjärjestön ensimmäinen koitos ovat syksyn kunnallisvaalit, joihin Rkp Saame lähtee omilla ehdokkaillaan ja omalla tavoiteohjelmallaan.
Tavoiteohjelman keskeinen aate on, että pohjoista on kehitettävä luonnon monimuotoisuuden, perinteisten elinkeinojen, monikulttuurisen suvaitsuvaisuuden ja ympäristöystävällisen matkailun ja kalastuselinkeinojen ehdoilla eikä kuntaliitosten ja kaivosten ehdoilla.
Saamenkielisten palveluiden kehittäminen ja saamen kielten ja kulttuurin elvyttäminen koko maassa nousevat toiseksi keskeiseksi teemaksi. Kolmas tärkeä elementti on nuorten elinmahdollisuuksien kehittäminen pohjoisessa.
Rkp Saame-jäsenjärjestön kunnallisvaaliehdokkaat esittellään pian pohjoisessa järjestettävässä tiedotustilaisuudessa.