Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Ruokapalveluihin halutaan lisää luomua

Ruokapalvelut käyttäisivät enemmän luomutuotteita, ellei esteenä olisi yksi asia: raha. Jyväskylässä Kylän Kattauksen kaltainen suuri toimija ei myöskään saisi tuottajilta tarpeeksi isoa määriä luomutuotteita, vaikka rahaa olisi runsaammin. Harkinnassa on nyt lisätä luomun käyttöä.

Suomalaista luomusalaattia kaupan tiskillä.
Luomuruoka on yleensä kalliimpaa kuin tavallinen ruoka. Kuva: YLE
  • Marja Roiha

Jyväskylän kaupungin ruokapalvelut suunnittelee luomutuotteiden vähäistä lisäämistä ensi vuoden aikana. Ruokapalvelu Kylän Kattaus käyttää tänä päivänä melko vähän luomua, sillä ruokapalveluilla on iso hankintarengas eikä elintarvikesopimusten kilpailutuksessa nosteta luomua esille.

Palvelupäällikkö Paula Puikkosen mukaan luomutuotteita on myös melko vähän tarjolla. Jatkossa Kylän Kattaus harkitsee luomuportaille siirtymistä.

- Emme suunnittele siirtymistä sellaisiin luomutuotteisiin, joita käytetään isoja määriä. Tarkoitus on lisätä luomupiimää tai kananmunia, jotka eivät näyttele isoa osaa kustannuksissamme, kertoo Kylän Kattauksen tuotannon palvelupäällikkö Paula Puikkonen.

Yksi este luomun käytölle on tuotteiden kalleus.

-Toki meidän elintarvikemäärärahat ovat äärimmäisen rajalliset. Elintarvikkeiden kustannukset nousevat jatkuvasti ja luomu on aina himpun verran kalliimpaa, toteaa palvelupäällikkö Puikkonen.

Kylän Kattaus valmistaa Jyväskylässä päivittäin noin 23 600 ruoka-annosta kouluille, päiväkoteihin ja laitoksiin.

Parhaillaan maassamme vietetään Luomuviikkoa.