Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri nopeuttaa Turun vanhan U-sairaalan käytöstä poistoa. Syynä ovat rakennuksen mittavat sisäilma- ja kosteusongelmat.
Neljä huonoimmassa kunnossa olevaa vuodeosastoa ja yksi leikkaussali jätetään peruskorjaamatta, ja ne suljetaan jo ensi vuonna. Korvaavia tiloja haetaan mm. uudesta T-sairaalan laajennusosasta.
Suljettavien osastojen remontti olisi maksanut noin kaksi miljoonaa euroa, mikä ei ole kannattavaa, sillä koko U-sairaala on tarkoitus sulkea vuoteen 2018 mennessä.
- Rakennuksen jäljellä oleva käyttöikä huomioiden, olisi näiden osastojen remontti tullut liian kalliiksi, toteaa sairaanhoitopiirin johtaja Olli-Pekka Lehtonen.
40 vuodessa rapakuntoon
Turun yliopistollisen keskussairaalan U-sairaala on rakennettu 1960-luvun lopussa. Sen tekniikka tuli tiensä päähän jo kymmenisen vuotta sitten, minkä jälkeen rakennusta on korjattu vuosittain sieltä täältä. Viimeisin remonttirypistys alkoi viime vuonna, kun sisäilmaongelmasta tuli akuutti.
Rakennuksen jäljellä oleva käyttöikä huomioiden, olisi näiden osastojen remontti tullut liian kalliiksi.
Mm. työsuojelupiiri ja aluehallintovirasto ovat tahoillaan painostaneet sairaanhoitopiiriä remonttiin, jopa sakon tai käyttökiellon uhalla.
Vuoden aikana useilla osastoilla tehdyt remontit ovat maksaneet 3,5 miljoonaa euroa, eli noin 1,5 miljoonaa euroa odotettua enemmän.
Ylitykseen on syynä mm. kaasu- ja sähköverkkojen saneeraus nykyajan vaatimusten mukaisiksi.
Purku edessä?
U-sairaalassa on nyt käytössä 16 vuodeosastoa, yhdeksän poliklinikkaa, kahdeksan leikkaussalia ja kymmenen muuta toimintayksikköä, jotka soveltuvat potilaskäyttöön U-sairaalan käyttöajan loppuun eli vuoteen 2018 asti.
Näin virkamiehenä voisin todeta, että purkaminen näyttäisi järkevimmältä vaihtoehdolta.
Se, mitä rakennukselle tämän jälkeen tapahtuu, on vielä täysin auki. Sairaanhoitopiirin teknillisen johtajan Juha Rantasalon mukaan rakennus vaatisi täydellisen remontin. Tällainen maksaisi kymmeniä miljoonia euroja.
- Tätä keskustelua varmaan käydään jatkossa tiiviisti eri foorumeilla, mutta näin virkamiehenä voisin todeta, että purkaminen näyttäisi järkevimmältä vaihtoehdolta.
Minne tulee U2?
Sairaanhoitopiirissä alkaa syksyllä U-sairaalan korvaavan U2-sairaalan suunnittelutyö. Alustavasti rakennuksen paikkaa on jo pohdittu, mutta tämän tarkemmin piiri ei asiaa valota.
Todennäköisintä on silti se, ettei U2 nouse nykyisen U-sairaalan paikalle, sillä tällöin tarvittaisiin taas uusia väistötiloja, jollaisia sairaanhoitopiirillä ei ole.