Elisan kanssa toteutetussa tuottavuusselvityksessä kartoitettiin Vaasan kaupungin asiakaspalvelun, tukipalveluiden ja palveluverkon kehittämisen mahdollisuuksia. Selvitys koski kaupungin sivistystoimea, teknistä toimea, liikelaitoksia ja keskushallintoa.
Sosiaali- ja terveyspuoli jätettiin Vaasassa nyt tehdyn selvityksen ulkopuolelle, koska sote-kenttä on suurten muutosten edessä.
Tuottavuusselvityksen tuloksesta on paljastunut jopa 4,5 miljoonan euron vuotuiset säästömahdollisuudet Vaasassa. Säästöpotentiaali on saavutettavissa parissa vuodessa. Kaupunginjohtaja Tomas Häyryn mukaan avainasemassa ovat digitalisaatio ja sähköiset prosessit.
– Kysyntä sähköisille palveluille on kova ja kasvaa koko ajan, toteaa Häyry.
Videoyhteyksiä ja chatteja
Elisa on tehnyt tuottavuusselvityksiä useissa kaupungeissa eri puolilla Suomea. Niiden mukaan kuntien ja kaupunkien julkisissa ja sisäisissä asiointipalveluissa on lähes miljardin euron vuotuinen säästömahdollisuus.
– Kunta-alan kokonaisuudessaan olisi nyt noustava tähän (digitalisaation) junaan kiireen viilkkaa, painottaa Häyry.
Säästö voidaan saavuttaa, kun parannetaan ja tehostetaan kuntalaisten palveluita digitalisaatiota hyödyntämällä. Esimerkkejä tästä ovat asiointi videoyhteyden avulla tai chatin käyttäminen asiakaspalvelussa.
Elisan toimitusjohtajan Veli-Matti Mattilan mukaan kysymys on palveluketjujen kehittämisestä.
– On olennaista ymmärtää, että asiointiratkaisujen tuottavuushyötyjä ei saavuteta yksittäisten toimintojen tai palveluiden kautta vaan palveluketjujen kokonaisvaltaisella kehittämisellä, toteaa Mattila.
Tomas Häyryn mukaan Vaasassa ryhdytään nyt pureskelemaan tuottavuusselvityksen tuloksia pala kerrallaan ja kehittämään uusia käytäntöjä palveluiden tuottamiseen. Suurin haaste on kouluttaa ihmiset tekemään asiat eri tavalla kuin ennen.