Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Soini: Pääministeriksi on nyt paljon matkaa

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini sanoo keskustan imun vievän nyt kannatusta muilta puolueilta.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini. Kuva: Yle
  • Vesa Sundqvist

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini pitää johdonmukaista politiikkaa avaimena laskevan gallup-kannatuksen kääntämiseksi takaisin nousuun. Tänään julkistettua 14,3 prosentin kannatusta Soini pitää kylmänä lukuna.

- Meillä on Eurooppa-politiikka, maahanmuuttopolitiikka, suomalainen työ ja yrittäminen - se on puolueen lijna, ja sille pitää hakea tukea. Ei tässä mitkään hokkuspokkus-temput auta, sanoo Soini.

Soinin mukaan keskustan imu on nyt niin voimakas, että se vetää sekä kokoomukselta että perussuomalaisilta kannatusta alaspäin.

Sosiaalidemokraattien parantuneen kannatuksen Soini arvelee johtuvan puolueen vaalityön vauhdittumisesta.

Pääministerihaaveista laskeva kannatus ei ole saanut Soinia luopumaan.

- Pitää olla aina tavoitteita, ja perussuomalaisten kanta on se, että Suomen suunta pitää kääntää, ja se käännetään suurimman puolueen paikalta. Siihen on näillä luvuilla paljon matkaa, mutta en ole luovuttanut.

Soinin mukaan kannatuksen lasku on viesti perussuomalaisille siitä, että toimintaa pitää parantaa. Hän pahoittele ehtineensä kiertää eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan tehtävien vuoksi kentällä liian vähän. Samalla Soini muistuttaa, että jalkatöihin vaaditaan myös kenttäväki, kansanedustajat ja eduskuntavaaliehdokkaat.