Lankinen on vastustanut kaivosta omien sanojensa mukaan jo vuodesta 2007 lähtien. Hän tapasi tapasi useita kaivosalan ihmisiä, jotka suhtautuivat Talvivaaran kaivossuunnitelmiin kriittisesti. Kaivoksen vaiheita Lankinen on seurannut tiiviisti Kainuun luonnonsuojelupiirin kaivosvastaavan ominaisuudessa.
Viime keväänä virkatyönsä erillään kaivosaktivismistä pitänyt Lankinen joutui astumaan julkisuuteen laajemmin, kun hän hoiti Talvivaaran vastaisen mielenosoituksen järjestelyjä Sotkamossa. Hän teki sen vastentahtoisesti.
Syksyllä Talvivaaran jätevesivuodon jälkimainigeissa Lankinen ilmoitti julkisesti vaativansa koko kaivoksen sulkemista. Siitä suivaantuneina useat seurakuntalaiset ilmoittivat harkitsevansa eroa kirkosta muun muassa Sotkamo-lehden uutiskommenttipalstalla.
Lankisen mukaan erolla uhkaajien joukko ei ole suuri ja suhde kirkkoon on ollut jo valmiiksi heikko.
- Ymmärrän ihmisten raivon ja pilkan, onhan kysymys sadoista työpaikoista. Ymmärrän myös halun tehdä Talvivaara-kriitikot naurettavaksi tai pätemättömäksi. On myös mahdollista, että joku tuntee itsensä niin loukatuksi, että äänestää jaloillaan, sanoo Lankinen.
Helvetin portit avautuvat
Mikäli Talvivaara onnistuu vakiinnuttamaan toimintansa, siitä seuraa Lankisen mukaan useiden uusien Talvivaara-tyyppisten kaivosten rakentaminen. Lankinen on vakaasti sitä mieltä, että Itä- ja Pohjois-Suomen luonto ei sellaista kestäisi
- Helvetin portit avautuvat Itä- ja Pohjois-Suomelle, kuvaa kappalainen.
Lankisen mukaan kaivosliikkeen tavoite on saada muutoksia viranomaistoimintaan ja lainsäädäntöön siten, että ympäristövaikutukset olisivat kohtuulliset.
- Vaadittavat ympäristöinvestoinnit tekisivät nyt vireillä olevista 50 kaivoshankkeesta noin 20 taloudellisesti kannattamattomiksi. Keskittyisimme vain näihin rikkaimpiin kohteisiin ja perinteisiin, tuttuihin menetelmiin, sanoo Lankinen.
Kumpi on ylempänä - laki vai oma moraali?
Joskus voi Lankisen mukaan joutua tilanteisiin, jossa on pohdittava sitä, onko lain tietoinen rikkominen oikeampi teko kuin rikkomatta jättäminen. Esimerkkinä hän tuo esille Talvivaaran jätevesivuodon ensimmäisen viikon, jolloin mediaa ei päästetty vuotoalueelle.
- Onko väärin johdattaa kuvaaja kaivosalueelle tällaisessa tilanteessa?
Lankisen mukaan ihminen ei voi elää muuten, kuin sen mukaan, mitä itse kukin kokee oikeaksi.
- En ole kokenut että voisin nostaa kädet pystyyn ja vain katsoa miten asia etenee.
Lankisen mukaan moraali voi ohittaa lain, mikäli kokee, että jonkun asian paljastaminen sitä vaatii.
- Joskus se voi asettaa tilanteeseen, jossa oma maine tai ihmisten ajatukset persoonasta jää taka-alalle ja asioita tehdään seurauksista välittämättä, sanoo Sotkamon seurakunnan kappalainen.