Artikkeli on yli 11 vuotta vanha

Stop säästöille – sadat osoittavat mieltä varhaiskasvatuksen leikkauksia vastaan

Seitsemässä kaupungissa vastustetaan hallituksen kaavailemia varhaiskasvatuksen säästöjä. Oulussa illan mielenilmaukseen on ilmoittautunut jo yli 300 ihmistä.

päiväkoti
Kuva: Marjut Mäntymaa / Yle
  • Tiina-Leena Kurki

Oulussa järjestetään keskiviikkoiltana mielenilmaus hallitusohjelmassa esitettyjä varhaiskasvatuksen säästöjä vastaan.

Mielenilmaus alkaa Toripolliisipatsaan luota kello 18, ja osallistujat marssivat Rotuaarille.

Oulun tilaisuuteen on ilmoittautunut tähän mennessä noin 350 ihmistä. Järjestäjien mukaan keskustelua halutaan herättää säästölinjausten vaikutuksista lapsiin, perheisiin ja kasvatuksen ammattilaisiin.

Mielenilmauksen taustalla on sosiaalisessa mediassa perustettu Vain kaksi kättä -niminen yhteisö, jonka aloittama varhaiskasvatuksen säästötoimia vastustava kansalaisadressi keräsi muutamassa päivässä kymmeniä tuhansia allekirjoituksia.

Oulun lisäksi mielenilmaus järjestetään Helsingissä, Turussa, Hämeenlinnassa, Kuopiossa, Jyväskylässä ja Tampereella.

Tavoitteena on, että uusi varhaiskasvatuslaki toteutuisi ennalta suunnitellulla tavalla, ja päiväkotien ryhmäkokojen suurentamisesta luovuttaisiin.

– Pitäisi uskoa tutkimuksia ja alan asiantuntijoita, eikä lähteä mutu-tuntumalla vain leikkaamaan varhaiskasvatuksesta, sanoo Vain kaksi kättä -Tampereen yhteisön edustaja Anne Liimola.