Metsäyhtiö Stora Enso vaihtaa toimitusjohtajaa.
Keskiviikkoisen pörssitiedotteen mukaan Jouko Karvinen on ilmoittanut halustaan lähteä johdettuaan Stora Ensoa 7 vuotta.
Stora Enson hallitus on "pahoillaan" toimitusjohtajan päätöksestä. Karvinen on luvannut jatkaa siihen saakka, kunnes seuraaja löytyy. Karvinen on joka tapauksessa lähdössä kuluvan vuoden aikana. Jouko Karvinen on 56-vuotias.
Osakesäästäjien Keskusliitossa lasketaan Karvisen kauden pääkäänteiksi amerikkalaiset alaskirjaukset ja Kemijärven sellutehtaan sulkeminen.
– Karvisen alkuaikoihin putsattiin pöytää isoilla alaskirjauksilla myymällä USA:n toimintaa pois, kuvaa Osakesäästäjien toimitusjohtaja Antti Lahtinen. Vuosituhannen vaihteessa tehty ostos oli luettu Suomen teollisuushistorian suurimpiin virheisiin.
– Kemijärvi-päätös on yksi epäonnistumisista. Muut yhtiöt näkevät, että Suomessa päinvastoin kannattaa investoida selluun, sanoo Lahtinen viitaten keskiviikon jymyuutiseen Metsä Groupin Äänekosken-tehtaasta.
Stora Enso kertoi myös tammi-maaliskuun tulostietonsa. Liikevaihto aleni nelisen prosenttia, mutta IFRS:n mukainen liiketulos parani 195 miljoonaan euroon vuodentakaisesta 21 miljoonasta. Pomppauksessa näkyvät kertaluonteiset erät: Yhtiö myi pois osuutensa amerikkalaisessa kaoliinisaviyrityksessä Thiele Kaolinissa, mistä tuli 44 miljoonan euron myyntivoitto. Thiele Kaolin oli vielä rippeenä ja muistutuksena Stora Enson Yhdysvaltain-seikkailusta. Stora Enso teki rahaa myös maakaupoilla Uruguayssa ja Thaimaassa.
Liikevaihdon alenemisessa puolestaan näkyy paperituotteiden myynnin jatkuva pieneneminen. Tässä näkyvät paperikoneiden viimeaikaiset, pysyvät sulkemiset Ruotsissa ja Kemin Veitsiluodossa.
Stora Enso on Jouko Karvisen johtovuosina päätynyt useiden paperikoneiden ja sahojen sulkemisiin ja tätäkin kautta tuntuviin väenvähennyksiin paperin kysynnän vaimenemisen takia. Kun Suomen työntekijöille on jaettu kutsuja yt-neuvotteluihin, Karvinen on valloittanut Latinalaista Amerikkaa ja Aasiaa palkaten siellä.
– Tällainen muutos on meneillään monissa yhtiöissä ja on sattunut osumaan Jouko Karvisen toimitusjohtaja-ajalle. Hän on arvostettu ja ammattitaitoinen, vaikka virheitä on ollut. Stora Enso on pysynyt tässä talouden murroksessa kuitenkin tuloksellisena, Lahtinen miettii.
Karvisen lähtöuutinen tulee myrskyisään aikaan. Maaliskuun ajan Ruotsissa ja Suomessa kohistiin Stora Enson alihankkijan lapsityöntekijöistä. Jouko Karvinen pahoitteli lapsityövoiman käyttöä toimitusketjussa.