Suurin virhe suomalaisessa kodissa on valonpuute.
- En ole nähnyt yksityiskoteja, joissa valoa olisi liikaa, toteaa sisustaja Katja Rautio.
Valoa pitäisi olla riittävästi jo eteisessä, josta käydään sisälle kotiin.
- Valaisimilla on suuri merkitys asumisviihtyisyyteen sekä esimerkiksi tarkkuutta vaativiin kodintöihin. Riittävä valon määrä on miellyttävä eikä se häiritse.
En ole nähnyt yksityiskoteja, joissa valoa olisi liikaa.
Vain yksi pistorasia
Sisustajan mielestä suomalaiset sijoittavat valaistukseen osana sisustusta vielä laiskasti. Hyvän valaistuksen voi saada edullisestikin, mutta laadukkaat ja mietityt valaistusratkaisut nielaisevat enemmän rahaa.
Erityisesti uutta asuntoa rakennettaessa ja vanhaa asuntoa korjatessa valaistus kannattaisi huomioida nykyistä paremmin. Mutta mitä tehdä, jos pistorasioita on harvassa ja kattoliittimiäkin vain yksi huonetta kohden?
- Jatkojohtoja voi piilottaa esimerkiksi listojen alle tai vetää laittaa seinänvieruistoille siistien ja maalattavien muovilistojen sisään. Piuhoja voi laittaa myös katon kautta alas, ja usein tässä kohtaa mukaan tarvitaan myös sähkösuunnittelija.
Yksi lamppu ei riitä
Yksi lamppu olohuoneessa ei sisustajan mielestä riitä, vaan sen avulla saa vasta yleisvalon huoneeseen. Yleisvalaistuksen lisäksi tarvitaan paikallisvaloa, kohdevaloa ja koristevaloa. Näitä varten kannattaa hankkia esimerkiksi lattia- ja seinävalaisimia.
- Esimerkiksi tv-tason taakse asennettavat led-nauhavalot ovat lisänneet suosiotaan.
Tunnelmavalaistuksessa esimerkiksi kiviseinää valaistaan alhaalta ylöspäin. Koristevalaisimia voidaan kohdistaa myös ikkunaan tai vaikkapa koriste-esineisiin. Ne antavat hillittyä ja rauhallista tunnelmaa. Himmentimien avulla valon määrää voi säädellä näppärästi.
- Valaisimien avulla koti tuntuu kodilta. Ja kotiin on miellyttävä tulla, kun valoa on riittävästi ja esimerkiksi omakotitalossa se syttyy jo pihalla, sisustaja Katja Rautio sanoo.