Suomi jatkaa Afganistanin tukemista vuoden 2014 jälkeen kehitysavulla. Presidentti Sauli Niinistö kertoi asiasta tavattuaan maanantaina Afganistanin presidentin Hamid Karzain.
Erilaisiin kehityskohteisiin on määrä varata vuosittain 30 miljoonaa euroa. Tähän mennessä Suomi on antanut Afganistaniin 190 miljoonaa euroa kymmenen viime vuoden aikana.
Pääministeri Jyrki Katainen ja Karzai allekirjoittivat maanantaina Suomen ja Afganistanin välisen kumppanuussopimuksen. Siihen perustuvat Suomen antamat tulevat avustukset ja muu yhteistyö Afganistanin kanssa.
Suomessa maanantaina vieraileva Karzai kiitteli Niinistön kanssa pitämässään lehdistötilaisuudessa maansa Suomelta saamasta tuesta.
Karzai painotti erityisesti sitä, että Suomen avulla on mahdollisuus kokeilla miten suomalaista opetusjärjestelmää voidaan tulevaisuudessa soveltaa Afganistaniin. Karzain mukaan Suomen koulutusjärjestelmä on maailman paras ja se hyödyttäisi vahvasti koko Afganistania.
Korjattu klo 13.15: vuosittainen apusumma on 30 miljoonaa euroa eikä dollaria, kuten jutussa alun perin virheellisesti luki. Tähän astisen avun summa on 190 miljoonaa euroa.