Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Suvantosilta laskee vain käsivoimin

Joensuun keskustan liikenteelle tärkeä nostosilta ei toimi normaalisti, vaikka kanavien liikennekausi on perjantaina virallisesti avattu. Yli 30 vuotta sitten rakennetulla sillalla on pituutta puoli kilometriä.

Suvantosilta.
1970-luvulla rakennettu Suvantosilta on pituudeltaan puoli kilometriä. Kuva: YLE / Janne Ahjopalo
  • Yle Pohjois-Karjala

Pielisjoen vesiliikennekausi on käynnistynyt kangerrellen. Joensuun keskustan Suvantosiltaa ei ole saatu yrityksistä huolimatta kuntoon.

Silta nousee ylös, mutta ei tule alas automaattisesti. Sillan laskeminen takaisin tieliikenteelle kestää toistaiseksi peräti viisi tuntia.

Sillan alituskorkeus on seitsemän metriä eli vain korkeimmat alukset kuten suuret purjeveneet tarvitsevat sillan nostoa.

Viime kesän liikennekaudella Suvantosilta jouduttiin nostamaan seitsemän kertaa, kun esimerkiksi viereinen Kanavasilta avattiin yli 300 kertaa.